perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Netin ilmiantopalvelu tulossa Suomeenkin

18.11.2008 22:24

ABC Nyheter esitteli verkkosivuillaan Norjan keskusrikospoliisin "punaista nappia".

ABC Nyheter esitteli verkkosivuillaan Norjan keskusrikospoliisin "punaista nappia".

Sisäministeriö haluaa niin sanotun Red button -järjestelmän myös Suomessa suosittuihin verkkopalveluihin, kuten MySpaceen, Facebookiin ja Irc-galleriaan.

Red button tarkoittaa pientä punaista, hiirellä klikattavaa painiketta verkkosivujen yläkulmassa. Sitä klikkaamalla saa välitettyä tiedon esimerkiksi sivuston rikollisesta sisällöstä verkkoa valvovalle poliisille.

Malli on Norjan-tuliainen. Siellä poliisi on tehnyt yhteistyösopimuksen keskeisten virtuaaliyhteisöjen kanssa.

"Se on helppo kontaktinappi. Kun havaitsee verkossa jonkin hyvän tavan vastaisen tai laittoman ilmiön, niin tämä on helppo tapa ottaa kontakti poliisiin ja tehdä ilmoitus. Norjan poliisin kokemus tästä on erittäin hyvä", sanoo kansliapäällikkö Ritva Viljanen sisäministeriöstä.

Asiaa pohditaan Suomessa nyt työryhmässä, jonka tarkoitus on löytää keinoja, miten verkon omavalvontaa ylipäänsä voidaan tehostaa ja miten lisätä virtuaalipoliisin läsnäoloa yhteisöissä.

Viljasen mukaan Norjassa jo pelkästään se, että sivuilta näkyy virtuaaliyhteisön tekevän yhteistyötä poliisin kanssa, siivoaa sivuilta epäasiallista aineistoa.

"Suomen valtionhallinnon pitäisi enemmän miettiä sitä, että olisimme siellä missä ihmisetkin ovat. Hyvä, että julkinen hallinto tekee omia verkkoportaalejaan, mutta kyllä täytyy sanoa, että niiden kävijämäärät ovat tavattoman pienet", Viljanen sanoo.

Vertailukohdaksi hän mainitsee valtion otakantaa.fi-sivun, jossa taannoin keskusteltiin pelastusalaa ja nuohousta koskevasta lainsäädännöstä. Keskustelijoita oli noin kahdeksankymmentä, mikä oli Viljasen mukaan hyvä tulos. Irc-galleriassa puolestaan on viikossa 900 000 kävijää.

Viljasen mukaan jokaisessa suositussa verkkosivussa pitäisi olla helppo tapa ottaa yhteyttä verkkopoliisiin, kun havaitsee epäasiallista aineistoa. Muita esimerkkejä suosituista sivuista ovat myös Habbo Hotelli ja Suomi24-keskustelupalsta.

"Nykytilaan verrattuna olisi iso askel eteenpäin, jos me saisimme edes näihin isoimpiin sivuihin tämän toteutettua."

Poliisiylitarkastaja Robin Lardot kertoo, että esitystä ja sen teknisiä yksityiskohtia mietitään tämän syksyn ja talven ajan.

Hänen mukaansa punanappia klikkaamalla pääsisi poliisin vihjesivulle, jonne voisi kirjata haluamansa tiedot. Sitten poliisi reagoisi siihen tarpeen mukaan.

Lähtökohta on, että kaikki perustuisi vapaaehtoisuuteen eikä palveluntarjoajia pakotettaisi lisäämään Red button -ominaisuutta sivuilleen.

"Kaukainen toive olisi, että se saataisiin kaikille sivuille. Mutta jos saisimme keskeisimmille, aktiivisessa käytössä oleville sivustoille, niin kattavuus olisi hyvä."

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.