keskiviikko 10.2.2010 | Ella, Elina  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Myös Sonera sensuroi wiki-artikkelin Scorpions-bändistä "lapsipornona"

8.12.2008 10:33 | Päivitetty: 8.12.2008 12:27

Internetin avoimen tietosanakirjan Wikipedian artikkeli on sensuroitu suurelta osaa netinkäyttäjiä Britanniassa. Suljettu sivu käsittelee saksalaisen hardrockbändi Scorpionsin jo vuonna 1976 julkaistua levyä Virgin Killer, jonka alkuperäiskannessa on kuva alastomasta tytöstä.

Kohu alkoi, kun netin laitonta materiaalia Britanniassa valvova järjestö Internet Watch Foundation (IWF) varoitti, että kuva tytöstä voi olla lapsipornoa.

IWF:n mukaan kuva on "mahdollisesti laiton ja sopimaton kuva alle 18-vuotiaasta lapsesta".

IWF lisäsi wikipedian sivun suodatuslistaansa, minkä jälkeen suuri osa Britanniassa toimivista nettiyhteyksien tarjoajista sulki pääsyn tälle Wikipedian sivulle.

Britannian yleisradioyhtiö BBC:n mukaan jopa 95 prosenttia brittisurffaajista ei enää pääse lukemaan artikkelia. Näin sekä kuva että Scorpionsin levyä käsittelevä teksti ovat käyttäjien ulottumattomissa.

Suomessa nettisensuuria vastustavaa sivustoa ylläpitävä aktiivi Matti Nikki havaitsi viikonloppuna, että myös Soneran välityspalvelin esti pääsyn Virgin Killer -artikkeliin.

Soneran mukaan kyseessä oli vahinko. Yhtiö käyttää vain keskusrikospoliisin suodatuslistaa, mutta välityspalvelintoimittajan vaihtuessa oli myös IWF:n kieltolista tullut epähuomiossa käyttöön.

Käytännössä Soneralta internetyhteyden tilanneet yksityisasiakkaat eivät siis päässeet lukemaan Wikipedia-artikkelia Scorpionsin levystä.

Suodatus purettiin kello 11 aikaan maanantaina, kertoi TeliaSoneran tietoturvapäällikkö Arttu Lehmuskallio. Hän ei vielä osannut sanoa, kuinka kauan IWF:n lista on ollut käytössä.

BBC:n haastattelemien Wikipedian vapaaehtoisten mielestä ei ole IWF:n tehtävä sensuroida yhtä maailman suosituimmista nettisivustoista. Aktiivit huomauttavat myös, että albumin kansikuva on painettu useisiin kirjoihin.

Virgin Killer -albumin voi parhaillaankin ostaa alkuperäiskannella esimerkiksi verkkokauppa Amazonista.

Scorpionsin levynkannet ovat usein olleet huomiota herättäviä ja myös kiisteltyjä. Joissakin maissa Virgin Killer -albumin kansi vaihdettiin jo ilmestyessään kuvaan bändin jäsenistä.

Scorpionsin suurimpia hittejä ovat Wind of Change, Still Loving You, Big City Nights ja Coming Home.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.