perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Tutkimus: Videopelit aiheuttavat riippuvuutta osalle lapsista

21.4.2009 0:53

Ulf Höjer / Aftonbladet

Videopeliriippuvaisten lasten koulu ja keskittymiskyky kärsivät.

Videopeliriippuvaisten lasten koulu ja keskittymiskyky kärsivät.

Melkein joka kymmenes amerikkalaislapsi on niin riippuvainen videopelien pelaamisesta, että pelaaminen haittaa koulunkäyntiä, muuta elämää ja terveyttä, ilmenee Iowan valtionyliopiston uudesta tutkimuksesta.

Tutkija Douglas Gentilen selvityksen mukaan 8,5 prosenttia videopelejä pelaavista 8–18-vuotiaista amerikkalaisista näytti potevan peliriippuvuutta.

"Jotkut pelaavat niin paljon, että asioiden tasapaino järkkyy", Gentile sanoo Psychological Science-lehten verkkosivulla.

Tutkimusta varten pelikysymykset lisättiin Harris-mielipidelaitoksen toissa vuoden kansalliseen kyselyyn, jossa mukana oli myös 1 178 lasta ja nuorta.

Peliriippuvaisen määritelmän sai, jos tunnnisti omikseen ainakin kuusi tapaa yhdestätoista

Videopeliriippuvaiset käyttivät yhä enemmän aikaa ja rahaa peleihin, olivat äkäisiä, jos eivät voineet pelata, pakenivat pelaamiseen, valehtelivat peliajasta – ja varastivat rahaa ja pelejä voidakseen pelata enemmän, The Washington Post tiivistää tuloksia.

"Patologisissa pelaajissa" poikia oli neljä kertaa enemmän kuin tyttöjä.

Innokkaimpien pelaajien koulu ja keskittymiskyky kärsivät. He pelasivat ainakin 24 tuntia viikossa eli kaksi kertaa muita nuoria enemmän.

"Eivät pelit sinänsä ole pahoja", Gentile sanoo, "mutta jotkut lapset käyttävät niitä epätasapainoisesti".

Psykiatri Michael Brody varoittaa yksinkertaistamasta. Hänen mukaansa paljon pelaavilla voi olla muita, syvempiä huolia. "On liian pinnallista leimata ne videopeliriippuvuudeksi", hän sanoo Health Day-verkkolehdessä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.