11.8.2010 23:50
Tutkimusten mukaan tyttöjen murrosikä on varhaistunut länsimaissa.
Murrosikä voi olla vaikeaa 16-vuotiaallekin, mutta 10-vuotias voi jäädä asian kanssa yksin kaveripiirissään.
"Moni aikuinen kohtelee 15–16-vuotiaan näköistä 11-vuotiasta lasta kuten teiniä", sanoo yhdysvaltalaisessa tutkimusryhmässä mukana ollut lääkäri Frank Biro uutistoimisto Reutersille.
Tutkimusten mukaan tyttöjen murrosikä on varhaistunut länsimaissa. Esimerkiksi Tanskassa puberteetin alkaminen on aikaistunut 15 vuodessa kokonaisella vuodella.
Nopea kehitys on riski myös fyysiselle terveydelle. 10-vuotiaana alkanut murrosikä merkitsee pitkää altistusta estrogeenille, mikä puolestaan lisää rintasyövän riskiä. Samoin se saattaa aiheuttaa sydäntauteja ja aineenvaihduntahäiriöitä.
Varhaistuneen puberteetin tarkkaa syytä ei tiedetä.
"Olen huolissani. Jokin ympäristössämme tai elämäntyylissämme vaikuttaa tyttölapsiin, mutta emme tiedä mikä", sanoo professori Anders Juul Kööpenhaminan yliopistollisesta sairaalasta.
Lue lisää aiheesta torstain Helsingin Sanomista.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
|