17.6.2009 1:00
Designers Remix Collectionin muotinäytös Kööpenhaminan muotiviikoilla kesällä 2008.
Lontoo. Yhä laihemmat mallit teettävät lisätöitä muotilehti Voguen toimituksessa. Britannian Voguen päätoimittaja Alexandra Shulman on paljastanut, että muotikuvissa poseeraavia malleja on jouduttu jopa lihottamaan kuvakäsittelyohjelmalla.
Shulmanin mukaan lehti ei enää mielellään laita kokovartalokuvia kanteensa, koska lukijat eivät pidä näkemästään.
"Olemme tehneet kuvista jonkin verran lukijatutkimuksia. Lehden lukijat eivät halua nähdä erittäin laihoja tyttöjä."
Shulman arveli, että lukijoiden mieltymysten muutoksella saattaa olla jotain tekemistä laman kanssa.
Shulman kertoi jopa ohjeistavansa valokuvaajia ottamaan valokuvia, joissa mallit näyttäisivät suuremmilta. Myöskään muotitalojen lehdelle lähettämät vaatteiden mallikappaleet eivät enää istu edes vakiintuneille tähtimalleille. "Meidän täytyy käyttää tyttöjä, joilla on ulkonevat luut, ei rintoja eikä lantiota", Shulman kirjoitti.
Pitkäaikainen päätoimittaja lähetti toukokuussa kirjeen suurille muotitaloille, jossa hän vaatii loppua langanlaihuudelle muotimaailmassa. Vasta muutama muotitalo on vastannut kirjeeseen, Shulman kertoo.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi