torstai 23.2.2012 | Aslak  Onnittele e-kortilla

Brittitutkijat: Merenpinnan nousu voi jäädä ennustettua vähäisemmäksi

15.5.2009 13:06

Jerzy Strzelecki

Tutkijat keräsivät aineistoa Etelämantereen mannerjäätiköltä.

Tutkijat keräsivät aineistoa Etelämantereen mannerjäätiköltä.

Maapallon merenpinta saattaa nousta pelättyä vähemmän, arvioivat brittitutkijat.

Arvostetussa Science-lehdessä kirjoittavat tutkijat ennustavat, että merenpinta nousisi vain runsaat kolme metriä mannerjäätikön sulamisen seurauksena. Aiemmat ennusteet ovat povanneet jopa viiden–kuuden metrin nousua.

Tutkijat perustavat arvionsa uuteen tietoon, jota on saatu tutkimalla Etelämantereen läntisen mannerjäätikön sulamista, kertoo Britannian yleisradioyhtiö BBC verkkosivuillaan.

Merenpinnan nousua pidetään ilmastonmuutoksen vakavimpana uhkana.

Lievempikin merenpinnan nousu uhkaa yhä useita rannikkokaupunkeja. Vaaravyöhykkeessä olisivat edelleen muun muassa New York ja San Francisco. Bangladeshissa jo puolentoista metrin merenpinnan nousu pakottaisi 17 miljoonaa asukasta muuttamaan.

Maapallolla on kolme mannerjäätikköä, Grönlanti sekä itäinen ja läntinen Etelämanner. Läntisen Etelämantereen jäätiköllä ilmastonmuutoksen vaikutukset tuntuvat voimakkaampina.

Aiemmat arviot merenpinnan noususta perustuivat tietoihin läntisen Etelämantereen jään paksuuteen.

Professori Jonathan Bamber Bristolin yliopiston jäätiköntutkimuskeskuksesta kirjoittaa, että jään paksuudesta on saatu viime vuosikymmeninä uutta tietoa. Lisätietoa on saatu myös jään alla olevasta pinnanmuodostuksesta.

Uusien tietojen perusteella merenpinnan nousuarvioita on voitu pienentää.

Jäätiköiden sulamisen seurauksena merenpinta ei nouse joka puolella maapallon yhtä paljon, koska maapallon painovoima vaihtelee, professori Bamber arvioi.

Britannian Antarktiksen tutkimuskeskuksen johtaja David Vaughan pitää tutkimustuloksia asiallisina. Hän huomauttaa, että merenpinnan nousun kannalta ratkaisevaa on, kuinka paljon jäätä sulaa 100–200 vuodessa. Läntisen Etelämantereen mannerjään sulaminen voi hänen mukaansa kestää useita vuosisatoja.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.