torstai 9.2.2012 | Raija, Raisa  Onnittele e-kortilla

Bruno-karhu ammuttiin Baijerissa

26.6.2006 12:30

Manfred Sprenger / AFP

Metsästäjät löysivät eläintarhasta karanneen Bruno-karhun maanantaiaamuna ja ampuivat sen.
Toukokuussa Bruno kuljeskeli Itävallan puolella.

Metsästäjät löysivät eläintarhasta karanneen Bruno-karhun maanantaiaamuna ja ampuivat sen. Toukokuussa Bruno kuljeskeli Itävallan puolella.

München. Saksassa ja Itävallassa liikkunut Bruno-karhu ammuttiin varhain maanantaina. Metsästäjät jäljittivät sen Miesbachin alueella, kertoi Baijerin ympäristöministeriö. Vihjeen karhun olinpaikasta antoivat pyöräilijät, jotka näkivät Brunon uivan järven yli.

Brunoa jahtaamassa on ollut metsästäjiä ja itävaltalaisia eläinlääkäreitä, joiden apuna oli myös joukko suomalaisia asiantuntijoita ja viisi Suomesta lennätettyä karjalankarhukoiraa. Tavoitteena oli saada karhu kiinni elävänä.

Viranomaisten kärsivällisyys päättyi lauantaina ja he ilmoittivat, että Bruno ammutaan, kun se löytyy. Asiantuntijat olivat varoittaneet, että karhu saattaa alkaa hyökkäillä ihmisten kimppuun.

Karhu karkasi Italian pohjoisosassa sijaitsevasta luonnonpuistosta toukokuussa. Se herätti pelkoa surmaamalla kymmeniä lampaita ja ryöväämällä siipikarja- ja kanitarhoja. Monet matkailijat saapuivat alueelle toiveenaan, että he näkisivät vilauksen karhusta.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.