lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Dagbladet: Lacoste vaati vaatteidensa kieltämistä Breivikiltä

9.9.2011 20:12

Ranskalainen vaatemerkki Lacoste on pyytänyt Norjan poliisia kieltämään joukkosurmaajalta merkin punaisten paitojen käyttämisen, kertoo norjalaislehti Dagbladet.

77 ihmisen murhasta syytetty Anders Behring Breivik saapui ensimmäiseen oikeuden kuulusteluunsa Lacosten paita päällään. Kuvat Breivikistä punaisessa krokotiililogolla varustetussa paidassa levisivät laajalti tiedotusvälineissä. Myös itsestään ottamissaan valokuvissa Breivikillä oli yllään musta Lacoste-paita. Merkin on kerrottu olevan hänen suosikkinsa.

Poliisi myönsi Dagbladetille saaneensa yhteydenoton vaatevalmistajalta, mutta ei suostunut paljastamaan, mistä siinä oli kysymys. Lacosten norjalainen maahantuoja ei ollut kuullut yhteydenotosta ja kieltäytyi kommentoimasta asiaa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.