lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Ex-pääministeri voitti niukasti Irakin vaalit

26.3.2010 20:02 | Päivitetty: 26.3.2010 20:19

Khalid Mohammed / AP

Ijad Allawin tukijat kerääntyivät juhlimaan ex-pääministerin vaalivoittoa kaduille Bagdadissa.

Ijad Allawin tukijat kerääntyivät juhlimaan ex-pääministerin vaalivoittoa kaduille Bagdadissa.

Bagdad. Irakissa entisen pääministerin Ijad Allawin johtama liittoutuma on voittanut parlamenttivaalit. Perjantaina julkaistujen virallisten tulosten mukaan se sai kaksi paikkaa enemmän kuin toiseksi suurimmaksi puolueeksi jäänyt pääministerin Nuri al-Malikin blokki.

Allawin Iraqija-liittoutuma sai 325-paikkaiseen parlamenttiin 91 edustajaa. Al-Malikin ryhmittymä puolestaan ylsi 89 paikkaan.

Al-Maliki ehätti tuoreeltaan torjua tuloksen. Hänen mukaansa julkistetut tulokset eivät ole lopullisia eikä hän voi niitä sen takia hyväksyä.

YK:n Irakin-lähettiläs puolusti vaaleja aiemmin päivällä ja kutsui niitä "uskottaviksi" ja "menestykseksi".

Turvatoimia kiristettiin perjantaina väkivaltaisuuksien pelossa jo ennen parlamenttivaalien tulosten julkistamista.

Tilanteen kireyttä lisäsi vielä kaksi pommi-iskua, joissa kuoli kymmeniä ihmisiä. Iskut tehtiin Khalisin kaupungissa Bagdadin pohjoispuolella.

Niissä sai surmansa ainakin 45 ihmistä ja lähes 70 haavoittui.

Vaalit pidettiin 7. maaliskuuta.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.