perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Harvinainen sumatrantiikeriperhe tallentui luonnonsäätiön videolle

8.1.2010 11:53

WWF

Nuori sumatrantiikeri luonnonsuojelualueella Sumatralla.

Nuori sumatrantiikeri luonnonsuojelualueella Sumatralla.

Maailman luonnonsäätiö WWF on saanut ensimmäistä kertaa videolle kuvamateriaalia harvinaisesta sumatrantiikeristä ja sen pentueesta.

Kuvaaminen onnistui kuukauden valmistelujen jälkeen, kun tiikerit pysähtyivät nuuhkimaan niiden kulkureitin varrelle asetettua erikoisvalmisteista kameraa.

Sumatrantiikereitä on jäljellä enää vain noin 400 yksilöä. Niiden elinalue pienenee kaiken aikaa Indonesian metsähakkuiden vuoksi.

Indonesian sumatrantiikereitä tutkivan ryhmän johtaja Karmila Parakkasi kertoo olevansa hyvin huolissaan tiikereiden tilanteesta.

Maailman luonnonsäätiö aikoo käynnistää tiikereiden puolesta näkyvän kampanjan 14. helmikuuta, sattumalta samaan aikaan kun Kiinassa alkaa tiikerin vuosi.

Toiveissa ei ole ainoastaan pelastaa laji sukupuutolta, vaan myös kaksinkertaistaa yksilöiden määrä vuoteen 2022 mennessä.

Tiikereitä elää nyt vapaana vain noin 3 200. Määrä on romahtanut viimeisen sadan vuoden aikana 95 prosenttia, ja 1900-luvulla kolme tiikerilajia kuoli kokonaan sukupuuttoon.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.