20.12.2008 14:06
Liki sata kissaa kuoli eläinten suojakodissa riehuneessa tulipalossa kuluneella viikolla Kanadassa. Palon aiheuttajaksi epäillään nyt hiiriä tai rottia, jotka viranomaisten mukaan järsivät sähköjohtoja ja aiheuttivat toimillaan oikosulun.
Tulipalo sattui Oshawassa Toronton liepeillä keskiviikkoaamuna. Kissojen lisäksi palossa menehtyi kolme koiraa ja muutama adoptiota odottanut jyrsijä.
Viranomaiset tutkivat yhä palon syttymissyytä. Alustavien tietojen mukaan syyllisyys näyttäisi kallistuvan hiiriin.
"On valitettavaa ja ironista, että hiiret aiheuttivat kissoja tappaneen palon. Ja valitettavasti näyttää myös siltä, että (palon aiheuttaneet) hiiret kuolivat liekeissä", kommentoi suojakotia ylläpitävän järjestön tiedottaja BBC:n internet-sivustolle.
Palosta aiheutui noin 250 000 eli vajaan 170 000 euron vahingot. Palokunta onnistui pelastamaan liekeistä ainoastaan yhdeksän koiraa, kaksi kissaa ja yhden rotan.
Suojakodin taustajärjestö on saanut palon tiimoilta runsaasti avustustarjouksia ympäri Kanadaa. Palaneet tilat aiotaan korjata vapaaehtoisvoimin.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi