torstai 11.3.2010 | Kalervo  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Hollannin pääministeri tuomitsi Koraani-elokuvan

28.3.2008 6:14 | Päivitetty: 28.3.2008 9:06

ED OUDENAARDEN / AFP

Hollannin pääministeri Jan Peter Balkenende tuomitsi Fitna-elokuvan kovin sanankääntein.

Hollannin pääministeri Jan Peter Balkenende tuomitsi Fitna-elokuvan kovin sanankääntein.

Amsterdam. Hollannin pääministeri Jan Peter Balkenende on tuominnut kohutun Koraani-elokuvan.

Hän paheksui sitä, että elokuva samaisti islamin väkivaltaan. "Sillä ei ollut mitään muuta tavoitetta kuin loukata ihmisiä. Uskonto ei ole ongelma, ainoastaan uskonnon väärinkäyttö on", hän sanoi.

Amsterdamissa lähes puolet asukkaista on taustaltaan muita kuin hollantilaisia. Kaupungin pormestari Job Cohen tuomitsi Fitna-filmin heti. "Amsterdamin muslimeilla ei ole mitään yhteistä elokuvan esittämän kuvan kanssa", hän sanoi

Hollannin yleinen syyttäjä tutkii, onko kohuttu Koraani-elokuva maan lakien vastainen.

Oikeistopoliitikko Geert Wilders julkaisi Fitna-elokuvansa internetissä eilen. Elokuva arvostelee rajusti muslimien pyhää kirjaa.

Pääministerin mukaan hallitus pahoittelee Wildersin päätöstä julkaista filminsä. Hallitus oli pyytänyt Wildersiä pidättäytymään elokuvan julkistamisesta.

Heti julkaisun jälkeen maan johto otti etäisyyttä Wildersin näkemyksiin. Pääministeri toivoi, ettei elokuva herättäisi samanlaisia väkivaltaisuuksia kuin Tanskan Muhammad-pilakuvat kaksi vuotta sitten.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.