27.8.2006 11:41
Hurrikaanit ovat eteläisellä Atlantilla molemmin puolin päiväntasaajaa esiintyviä trooppisia hirmumyrskyjä. Tyynellä valtamerellä vastaavaa ilmiöitä kutsutaan taifuuniksi, Intian valtamerelle sykloniksi.
Hurrikaanit vaativat kehittyäkseen lämpimät merivedet. Myrskyn silmään syntyy matalapaineen keskus, jonka ympärillä pyörii nopea kierretuuli. Kierretuulessa on voimakkaita ukkosia ja rankkasateita.
Yhdysvaltain ilmatieteen laitos ennusti alkukesästä, että Atlantin valtameren ja Meksikonlahden hurrikaanisesonki voi tuottaa 13–16 trooppista myrskyä. Niistä 8–10 voi kehittyä hirmumyrskyiksi.
Viime vuosi oli ennätysmäinen, sillä nimettyjä myrskyjä syntyi kaikkiaan 28. Näin suureen määrään ei uskota nyt.
Maailman ilmatieteen järjestön hurrikaanikomitea nimeää hurrikaanit. Nimeäminen etenee aakkosjärjestyksessä niin, että vuoden ensimmäisen hurrikaanin nimi alkaa A:lla.
Nimeksi valitaan vuoroin miehen, vuoroin naisen nimi.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi