28.8.2008 9:10
Spam on porsaasta valmistettua säilykelihaa.
Jopa hampurilainen on käymässä liian kalliiksi yhdysvaltaisille, jotka kipristelevät maan taloudellisen laman kourissa. Niinpä pula-ajan ja sotavuosien purkkiruoka, porsaasta valmistettu säilykeliha spam on noussut arvoon arvaamattomaan, suorastaan trendiruuaksi.
Nuorimmille suomalaisille spam on ainoastaan tietokonekieltä, nimitys roskapostille. Aikuiset muistavat myös sen, mistä roskaposti on saanut nimensä: Monty Python -ravintolasketsistä, jossa ruokalistalla on enimmäkseen spamia. Nyt se komistaa taas lähes kaikkien ruokakauppojen hyllyjä.
Ihmelihasta, jolla on mainoksen mukaan miljoona eri käyttötapaa, paistetaan nykyaikana tietenkin spam-purilaisia. Yhdestä purkista (340 grammaa, noin kaksi euroa), saa aterian neljälle.
Yleisen tarinan mukaan spam on lyhenne sanoista spiced ham, maustettu kinkku. Nimen taustasta on kuitenkin esitetty myös muita versioita.
Spam on pikemminkin kinkkumureke kuin hyytelö. Vaaleanpunainen spam irtoaa könttinä purkista, joten kokki voi leikellä, pilkkoa tai muussata sen mielensä mukaiseksi, vähän kuin suomalaisen purkkisianlihan.
Perinteisen spamin mausteet ovat yksioikoiset: suola ja sokeri. Nykyasiakkaalla on kuitenkin runsaammin valinnanvaraa: kalkkuna-spam, savustettu spam, tulinen spam, juustolla maustettu spam ja rapean pekonin makuinen spam.
Spamin edellinen kulta-aika oli sotavuosina, jolloin purkkiruokajätti Hormel jakoi 15 miljoonaa spam-purkkia liittoutuneiden sotilaille.
Yhdysvaltain presidentti Dwight Eisenhower, Neuvostoliiton pääministeri Nikita Hruštšov ja myöhemmin jopa Britannian pääministeri Margaret Thatcher ylistivät spamia liittoutuneiden voiton varmistajana.
Sotilaiden joukkoruokinnan välityksellä spam levisi ympäri maailman: nykyään sitä myydään 122 miljoonaa purkkia vuodessa 41 maassa.
Aasialaiset, varsinkin eteläkorealaiset, ovat mieltyneet spamin makuun. Havaijilla sillä on suorastaan kansallisruuan asema.
Havaijilainen spam-mureke 28.8.2008
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
Politiikka | Julkaistu 16:57
Vanhanen: Rehniä ei ajeta kauppakomissaariksi 14:07
Tutkijat: Olli Rehn on nyt vahvoilla 11:40
Rehn ei allekirjoita uusien EU-johtajien saamaa kritiikkiä 13:44
Stubb: Ulkoministeri Ashton solminee vahvat suhteet Clintoniin 8:28
Belgian Van Rompuy ja Britannian Ashton on EU:n uusi johtokaksikko 19.11. 23:32