sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla

Ilmastokokous: Kaikkien pitää valmistautua ekologiseen elämään

7.12.2009 14:37

ATTILA KISBENEDEK / afp

Tanskan pääministeri Lokke Rasmussen pitää avauspuhetta Kööpenhaminan ilmastokokouksen avajaisissa.

Tanskan pääministeri Lokke Rasmussen pitää avauspuhetta Kööpenhaminan ilmastokokouksen avajaisissa.

Kööpenhamina. "Päästöt on saatava kääntymään laskuun vuonna 2015, siis kuudessa vuodessa, jos haluamme pitää ilmaston lämpenemisen 2–2,4 asteessa", korosti Hallitustenvälisen ilmastopaneelin IPCC:n johtaja Rajendra Pachauri maanantaina YK:n ilmastokokouksen avajaisissa.

Pachauri jyrisi teollisuusmaiden neuvottelijoille, että rikkaiden maiden on otettava johto päästöjen vähentämisessä. Kokouksessa on tarkoitus sopia keinoista, joilla ilmaston lämpeneminen saataisiin pysäytettyä alle kriittisen kahden asteen. Pachauri varoitti satojen miljoonien ihmisten joutuvan ilmastopakolaisiksi, jos kasvihuonekaasupäästöjä ei saada kuriin.

Pachauri puolusti myös voimakkaasti ilmastotutkimusta ja kymmenientuhansien IPCC-tutkijoiden työtä viime viikkoina velloneen sähköpostikohun vuoksi. Pachaurin mukaan tutkimustulokset pitävät paikkansa eivätkä tutkijat ole muunnelleet tutkimustuloksia.

Avajaistilaisuudessa isäntämaan Tanskan pääministeri Lars Lokke Rasmussen kehotti kaikkia valmistautumaan vähähiiliseen ja ekologiseen elämäntapaan, joka ei tuhlaa energiaa ja luonnonvaroja.

Vähähiilisyys tarkoittaa Rasmussenin mukaan kokousjärjestelyissä sitä, että Kööpenhaminaan tulleet neuvottelijat tulevat kokouspaikalle metrolla tai busseilla eikä neuvottelijoille tarjota pullovettä vaan puhdasta hanavettä. Pientä merenneitoa esittäviä matkamuistoja ei jaella pr-lahjoina kenellekään.

Kolmasosa tarjolla olevasta ruoasta on luomua, ja muukin ruoka on valittu siten, että päästöjä tulisi mahdollisimmat vähän, Rasmussen sanoi.

Nautaa on siis vähän tarjolla.

Rasmussen kehotti maailman maita laatimaan kunnianhimoisen sopimuksen ilmastonmuutoksen hillitsemiksi. Hän arvioi, että sopimus on saatavissa aikaan, vaikka sisällöstä vallitsee yhä syvä erimielisyys.

Kööpenhaminan pormestari Ritt Bjerregård muistutti, että maailman kaupungit tuottavat päästöistä 75 prosenttia. "Ensi viikolla 70 maailman suurimman kaupungin pormestarit kokoontuvat täällä Kööpenhaminassa ja esittelevät omia ratkaisujaan ja toivon, että ne antavat meille ideoita.

Kiotossa 12 vuotta sitten EU:n puolesta neuvotellut Bjerregård muistutti neuvottelijoita siitä, että nyt ollaan tekemässä tosissaan töitä eikä kannata lannistua väsymyksen iskiessä yön myöhäisinä tunteina.

YK:n ilmastosihteeristön johtaja Yvo de Boer kertoi toiveestaan saada aikaan Kööpenhaminassa sopimus, joka on kuin herkullinen kolmikerroksinen joulukakku. Pohjalla on sopu päästöjen vähentämistoimista ja tarvittavista ilmastonmuutokseen sopeutumistoimista. Lisäksi pohjalla on sopimus trooppisten metsien pelastaminen hakkuilta, Boer sanoi. Keskimmäinen kakun osa koostuu hallitusten antamista lupauksista. Päällimmäinen kakun osa koostuu pitkän tähtäimen suunnitelmista ja sitoumuksista.

"Toivottavasti pääministeri Rasmussen voi sytyttää tämän kakun päälle kynttilät viikon kuluttua perjantaina, kun kokous päättyy!"

Avajaiset myöhästyivät lähes tunnin, sillä kaikki 1 500 virallista edustaja eivät ehtineet ajoissa valtavaan Tyko Brahe -istuntosaliin. Syynä oli se, ettei 22 turvatarkastusportin kapasiteetti riittänyt tuhansien edustajien tarkastuksiin Bella Center -messukeskuksessa.

Puoliltapäivin kokouksen puheenjohtajana, Tanskan ilmasto- ja energiaministeri Connie Hedergaard alkoi käsitellä työjärjestyksen kohtia. Hedergaard ilmoitti kutsuvansa osanottajat suureen saliin uudestaan viikon lopulla.

"Minulla on myös hyviä uutisia, Rion ilmastosopimuksen on ratifioinut nyt 194 valtiota, viimeksi Irak ja Somalia", Hedergaard sanoi.

Tämän jälkeen Hedergaard luovutti puheenvuoron Sudanin edustajalle Lubumba Di-Apingille, joka käytti 130 kehitysmaan G77-ryhmän ja Kiinan puheenvuoron. Di-Aping korosti ripeyttä neuvottelijoille, että suuret linjapäätökset sopimuksen sisällöstä saataisiin ennen ensi viikon valtiopäämiesten tapaamista.

Maanantaina ilmoitettiin, että kokoukseen tulee 110 valtion johtajat. Suomea edustaa presidentti Tarja Halonen.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.