21.9.2010 13:28
Teheran. Iranin ulkoministeriö väitti tiistaina, että diplomaattien loikkausten syyt ovat enemmän henkilökohtaisia kuin poliittisia. Syyskuun aikana kaksi iranilaisdiplomaattia on hakenut turvapaikkaa Euroopasta: toinen Suomesta ja toinen Norjasta.
"Ei kukaan usko, että heillä olisi jotakin poliittisia tarkoitusperiä. Kyse on enemmänkin siitä, että henkilökohtaiset asiat menevät kansallisen edun edelle", sanoi Iranin ulkoministeriön tiedottaja Ramin Mehmanparast.
Ministeriön tiedottaja ihmetteli, miksi diplomaatit päättivät hakea turvapaikkaa vasta nyt. Kiistellyt presidentinvaalit pidettiin kesäkuussa 2009.
Iranin Suomen-lähetystön entinen kakkosmies Hossein Alizadeh kertoi protestoivansa vilpillisiä vaaleja ja opposition tukahduttamista vastaan. Hän sanoi pelkäävänsä myös oman turvallisuutensa puolesta.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi