10.7.2008 12:06 | Päivitetty: 10.7.2008 16:55
Teheran. Iran jatkoi ohjuskokeitaan Persianlahdella torstainakin. Maan television mukaan armeijaan kuuluva vallankumouskaarti testasi useita ohjuksia Persianlahdella.
Kokeiltavina oli muun muassa merelle ammuttavia ja mereltä ilmaan ammuttavia ohjuksia. Tarkempia yksityiskohtia ohjuksista ei kerrottu.
Mukana oli myös huippunopea Hoot-torpedo, joka Iranin mukaan pystyy iskeytymään sukellusveneisiin. Iran kertoi ohjuksesta ensi kerran huhtikuussa 2006.
Keskiviikkona Iran testasi pitkän matkan ohjusta, jonka kantama ulottuisi esimerkiksi Israeliin asti. Yhdysvaltojen mukaan Iranin on lopetettava ohjuskokeet, jos maa haluaa maailman luottamuksen.
Georgiassa vieraileva ulkoministeri Condoleezza Rice sanoi torstaina Yhdysvaltojen puolustavan niin omia kuin liittolaistensakin etuja. Rice katsoi ohjuskokeiden oikeuttavan Yhdysvallat rakentamaan ohjuskilven Itä-Eurooppaan.
Iran välitti manipuloitua kuvaa ohjuskokeista 10.7.2008
KOMMENTTILukijat kampittavat kuvahuijareita 10.7.2008
Iran testasi pitkän matkan ohjustaan 10.7.2008
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi