keskiviikko 8.2.2012 | Laina  Onnittele e-kortilla

Irlanti kaataa EU:n perussopimuksen

13.6.2008 12:42 | Päivitetty: 13.6.2008 15:30

DUBLIN. Irlantilaiset ovat hylkäämässä EU:ta uudistavan Lissabonin sopimuksen kansanäänestyksessään. Alustava ääntenlaskenta näyttää varsin selvää johtoa ei-puolelle lähes kaikissa vaalipiireissä, irlantilaisviestimet kertoivat. Maan oikeusministeri Dermot Ahern tunnusti tappion jo iltapäivällä.

Irlannin tulos merkitsee kriisiä Euroopan unionille, kun EU:n pitkään jatkunut ja takkuinen uudistusprosessi pysähtyy jälleen.

EU-johtajat sanoivat ennen Irlannin kansanäänestystä, ettei varasuunnitelmaa ole olemassa.

Sopimuksen voimaantulo edellyttää hyväksyntää kaikilta 27 EU-maalta. Irlanti on ainoa maa, joka järjesti siitä kansanäänestyksen. Muut maat ovat ratifioimassa sopimusta parlamentissaan.

Äänestysaktiivisuus vaalissa jäi alhaiseksi.

The Irish Timesin mukaan maaseudulla ja työväenluokkaisilla alueilla sopimuksen vastustus on ollut odotettua vahvempaa, kun taas keskiluokkaisilla alueilla kannatus odotettua heikompaa.

Monet irlantilaiset äänestivät sopimusta vastaan sen vuoksi, etteivät ymmärtäneet mistä siinä on kyse. Vielä kuukausi sitten mielipidemittaukset povasivat kyllä-puolelle selvää johtoa, mutta vaalin loppusuoralla epävarmat äänestäjät kääntyivät vastustamaan sopimusta.

Näin kävi siitä huolimatta, että koko Irlannin valtaeliitti puhui hyväksymisen puolesta.

”Jos tulos on ei, tämä on hieno päivä Irlannin demokratialle”, sanoi sopimusta vastustaneen kampanjan keulakuva, liikemies Declan Glanley puolenpäivän aikaan.

Irlannin ulkoministeri Micheal Martin sanoi olevansa pettynyt alustaviin tuloksiin.

Martinin mielestä on pohdittava uudelleen EU:n ja kansalaisten välistä suhdetta.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.