11.12.2008 21:08
BAGDAD. Jopa 50 ihmistä kuoli ja yli sata haavoittui, kun pommiliiveihin vyöttäytynyt itsemurhaterroristi räjäytti itsensä suositussa kurdiravintolassa Irakin Kirkukissa torstaina. Isku oli Irakissa verisin viikkoihin.
Torstai oli muslimien suuren, nelipäiväisen Eid al Adha -juhlakauden päätöspäivä, ja väkeä oli vapaapäivänä poikkeuksellisen paljon liikkeellä.
Suosittu Abdullah-ravintola sijaitsee Arbiliin menevän tien varrella joitakin kilometrejä Kirkukista pohjoiseen.
Kaikkiaan iskun aikaan suuressa ravintolassa oli jopa 3 000 lounastajaa, perhekuntia, virkamiehiä ja alueen johtavia poliitikkoja.
Kirkuk sijaitsee Pohjois-Irakin rikkaimmalla öljykentällä. Seutu on alkujaan kurdialuetta, jossa asuu myös vanha turkmeenivähemmistö.
Irakia hallinnut Saddam Hussein veti uuden rajan Irakin Kurdistanille, erotti siitä Kirkukin ja alkoi voimakeinoin arabialaistaa Kirkukin seutua.
Vallan vaihduttua alueella on jo yli vuoden ajan suunniteltu aluevaaleja. Kurdit haluavat palauttaa Kirkukin osaksi Irakin Kurdistania.
Kurdi Salam Abdullah, 45, oli perheineen lounaalla, kun näki pomminsirpaleen lentävään läpi huoneen. "Vein vaimoni ulos. Näimme verisiä ruumiita ja suunnatonta tuhoa", hän kertoi uutistoimisto AP:lle.
Edellinen tätä verisempi terrori-isku tehtiin Bagdadissa 18. kesäkuuta, jolloin autopommi tappoi 63 ihmistä.
Väkivalta ehti vähentyä Irakissa menneen vuoden mittaan. Irakilaiset ovat uskaltautuneet kaduille ja toreille kokeilemaan arkielämää, jota maassa monin paikoin vietettiin ennen Yhdysvaltain johdolla toteutettua kevään 2003 hyökkäystä ja sitä seuranneita yhteenottoja.
Jopa sotaisimpana miehitysaikana Kirkuk pysyi melko rauhallisena.
Räjähdyksen jälkeen Irakin ja Yhdysvaltain sotilaat sulkivat alueen, Kirkukissa oleva Reutersin toimittaja kertoi.
Vielä torstaina pommin alkuperästä oli erilaisia tietoja. Silminnäkijöiden mukaan räjähdyksen aiheutti pommein vyötetty itsemurhaiskijä, sisäministeriön virkamies puhui puolestaan autopommista.
"Terroristit ottavat kohteikseen kaikki irakilaiset, uskonnosta, ryhmästä tai politiikasta riippumatta. Hallitus ajaa heitä vakavissaan takaa ja hallitus tekee töitä Irakin kansan kanssa lopettaakseen tämän", sanoi shiiaenemmistöön kuuluva Sadeq al-Rikabi joka on pääministeri Nuri al-Malikin neuvonantaja.
Saman yhtiön toiseen ravintolaan tehtiin isku viime vuonna. Silloin räjähdyksessä kuoli 25 ihmistä.
Tämän vuoden joulukuussa poliisi löysi 12 ihmisen ruumiit Kirkukin eteläpuolelta.
Viime viikkoina on ollut levotonta myös Mosulissa, jossa Irakin sotilaita vastaan tehdyissä iskuissa ja yhteenotoissa kuoli yhteensä 30 ihmistä. Tuhannet vanhaan kristittyyn vähemmistöön kuuluvat ovat lähteneet tänä vuonna pakosalle Mosulista.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi