13.10.2006 18:19
Tuore nobelisti, taloustieteilijä Muhammad Yunus, 66, keksi niin sanotut mikrolainat 1970-luvun alussa.
Chittagongin yliopiston maaseututalouden professori Yunus oli opiskelijoineen tutustumassa Bangladeshin maaseudun ongelmiin nälänhädän aikana 1974. Hän tutustui Jobran kylässä korinpunojanaisiin, jotka eivät kyenneet jatkamaan yritystoimintaansa pääoman puutteessa. Yunus yritti puhua naisille lainaa paikallisista pankeista huonolla menestyksellä, sillä takuita takaisinmaksusta ei ollut.
Yunus ryhtyi pankkiiriksi 1976 aloittamalla Grameen-projektin, ja lainasi 42:lle korinpunojalle yhteensä 27 Yhdysvaltain dollaria ilman vakuuksia. Pääoman turvin naiset pystyivät hankkimaan uusia työvälineitä ja punomaan koreja vauhdikkaammin, ja laina maksettiin takaisin saman tien.
Köyhyyden noidankehä oli kääntynyt menestyksen kierteeksi pikkusummalla.
Vuonna 1983 Grameenista (kylä bengaliksi) tuli asiakkaidensa omistama pankki, joka saa rahoitusta muun muassa Bangladeshin keskuspankilta. Tähän mennessä Grameen on myöntänyt luottoja yli viiden miljardin euron edestä, asiakkaita on kesän tiedon mukaan noin 6,6 miljoonaa.
Grameen-lainojen korkoprosentti vaihtelee korottomista opintolainoista 20-prosenttisiin riskiluottoihin. Luottotappioita ei juuri ole, takaisinmaksuprosentti on vajaat 99. Noin 97 prosenttia asiakkaista on naisia.
Useiden rahastojen muodostama Grameen-ryhmä on tavalla tai toisella edustettuna lähes kaikissa Bangladeshin maaseutukylissä. Idea alkoi poikia nopeasti matkijoita, ja nykyisin vastaavia pienluotottajia on yli sadassa valtiossa.
Myös ajatukseen alun perin nihkeästi suhtautunut Maailmanpankki harrastaa pienluottoja. Tutkimuksissa järjestelmiä on ylistetty paitsi köyhyyden vähentämisestä myös rauhan edistämisestä.
Yllättäviin ansioihin kuuluu aidsin leviämisen hidastaminen Afrikassa – naisten taloudellinen itsenäisyys vähentää heidän hyväksikäyttöään ja taudin yleistymistä.
Mikroluotot ovat saaneet välillisen Nobel-tunnustuksen aiemminkin, nimittäin 1998. Intialainen kehitystaloustutkija, myös mikrolainoja selvittänyt Amartya Sen sai tuolloin taloustieteen Nobelin.
Nobelin rauhanpalkinto taistelusta köyhyyttä vastaan 13.10.2006
Ehdokkaita oli kaikkiaan lähes 200 13.10.2006
Ahtisaari ei halua enää Nobel-ehdokkaaksi 13.10.2006
Rauhanpalkinto sai taas uuden ulottuvuuden 13.10.2006
TAUSTAKurjien pankkiiri menestyy lainaamalla kaikkein köyhimmille 31.8.1998
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi