sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Kaksikko pakeni kreikkalaisvankilasta kopterilla jo toistamiseen

22.2.2009 18:46

Kaksi kreikkalaisvankia pakeni helikopterilla Kreikan tarkimmin vartioidusta vankilasta sunnuntai-iltapäivällä.

Helikopteri laskeutui vankilan pihalle ja Kreikan kuuluisimpiin vankeihin kuuluva kaksikko nousi vapauteen kopterista heitettyjä narutikkaita pitkin.

Korydallosin vankilan vartijat avasivat tulen kohti karkureita, mutta he eivät pystyneet estämään 42-vuotiaan Vassilis Paleokostasin ja 34-vuotiaan Alker Rijazin pakomatkaa.

Kopteri löytyi myöhemmin hylättynä maantien varrelta Ateenan pohjoispuolelta.

Pako oli spektaakkelimainen ja erityisen poikkeuksellinen siksi, että samat vangit tekivät helikopteritempun jo toistamiseen.

Vuonna 2006 varastettu kopteri laskeutui samaisen vankilan pihamaalle vankien ulkoiluaikana.

Vartijat eivät tuolloin edes yrittäneet estää helikopterin laskeutumista, koska he kuvittelivat, että vankilaan oli tulossa ilmateitse tarkastajia.

Kaksikko jäi kiinni viime elokuussa.

Paleokostas ja hänen albanialaisapurinsa Rizai istuivat pitkää tuomiota lukuisista aseellisista ryöstöistä ja ihmissieppauksista.

Ensimmäisen kopteripaon arkkitehtinä toimi Paleokostasin veli Nikos, jonka vartiointia nyt tehostettaneen.

Kopteripaon arvioidaan herättävän kiivaan keskusten Kreikan vankilajärjestelmän toimivuudesta.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.