perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Kiina sallii vain sosialismia palvelevat nettivideot

3.1.2008 19:38

Kiina kieltää nettivideoiden näyttämisen muilta kuin valtion hallinnoimilta yrityksiltä. Uudet määräykset julkaistiin tiistaina, ja ne tulevat voimaan tammikuun lopussa.

"Internet-videoiden tarjoajien pitäisi palvella kansaa ja sosialismia. . .ja heidän tulisi noudattaa sosialismin moraalisäädöksiä", määräyksissä sanotaan.

Tarkoituksena on estää valtiosalaisuuksien vuotaminen, Kiinan maineen vahingoittaminen, sosiaalisen järjestyksen horjuttaminen ja pornon levitys. Vastaavia määräyksiä on aiemmin käytetty vapaan tiedonvälityksen estämiseen.

Toimittaja- ja sananvapausjärjestöjen mukaan Kiina sensuroi jatkuvasti maan lehdistöä ja estää kansalaisten vapaata netin käyttöä. Maassa järjestetään olympialaiset kesällä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.