14.11.2009 18:13
PRISTINA. Kosovolaiset pääsevät sunnuntaina äänestämään 36 kunnanjohtajasta ja edustajistaan paikallishallinnossa. Vaalit ovat ensimmäiset, jotka järjestetään ilman ulkopuolisten apua sen jälkeen, kun alue julistautui itsenäiseksi Serbiasta. Äänioikeutettuja on 1,5 miljoonaa, mutta osanoton vaaleihin pelätään jäävän alhaiseksi.
Uurnille käydään tilanteessa, jossa kilpailevien albanialaisten puolueiden välit ovat kiristyneet, syytökset vaalivilpistä lentävät ja serbivähemmistön odotetaan jättäytyvän pois vaaleista.
Tähän mennessä 63 valtiota on tunnustanut Kosovon itsenäisyyden. Näiden joukossa ovat Yhdysvallat ja useimmat EU:n maat. Serbia on pyrkinyt Venäjän tukemana estämään Kosovon laajemman tunnustamisen.
Kosovon vaaleissa rauhallista 15.11.2009
Kosovon serbit kahta mieltä äänestämisestä paikallisvaaleista 15.11.2009
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi