sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Lehti: Afganistanissa biljoonan dollarin mineraaliesiintymät

14.6.2010 22:12

Reuters

Mineraalimiljoonat saattaisivat nostaa köyhän Afganistanin kurjuudesta.

Mineraalimiljoonat saattaisivat nostaa köyhän Afganistanin kurjuudesta.

Washington. Afganistanista on löytynyt poikkeuksellinen määrä arvomineraaleja, kertoo The New York Times -lehti. Jopa biljoonan dollarin eli 800 miljardin euron esiintymät saattaisivat oikein käytettyinä nostaa sodan runteleman maan kurjuudesta.

Mineraaliesiintymät löysivät Yhdysvaltojen hallituksen tutkijat. Afganistanin maaperässä on suuria määriä kuparia, rautaa ja litiumia sekä monia muita teollisuuden tarvitsemia mineraaleja. Litiumia käytetään tietokoneiden ja matkapuhelimien valmistuksessa.

Rikkauksien hyödyntämisen ei ole helppoa: sota on kiihtynyt ja ääri-islamilainen Taleban-liike yrittää saada maan haltuunsa.

Alikehittyneisyys voi johtaa ulkovaltojen kilpailuun mineraaleista.

Afganistanin mineraalivarantoja kartoitettiin jo Neuvostoliiton miehityksen aikana 1980-luvulla. Silloin tehdyt kartoitukset joutuivat kuitenkin vuosiksi unholaan, kun neuvostojoukot jättivät maan 1989.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.