torstai 9.9.2010 | Isto, Eevert  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Miliisi lavasti rehtorin palkkamurhan Pietarissa

22.4.2009 22:00

Pietari. Moni pietarilainen äimistyi keskiviikkona, kun uutinen napaseutuja tutkivan akatemian rehtorin elossa olosta alkoi levitä viestimissä.

Vielä tiistaina otsikot kirkuivat 34-vuotiaan, viimeisillään raskaana olevan Kermen Basangovan kuolleen palkkamurhaajan puukosta illalla sairaalassa.

Keskiviikkona kävi ilmi, että Basangovaa ei suinkaan murhattu, vaan koko vyyhti oli miliisin järjestämä peiteoperaatio. Lavastuksen – ja uutisankan – takana oli Pietarin miliisi ja Venäjän syyttäjänviraston Pietarin-osasto.

Miliisi lavasti Basangovan murhan ollakseen askelen edellä varsinaisia palkkamurhan suunnittelijoita, joiden kohteena Basangova todellisuudessakin syyttäjänviraston mukaan oli. Keskiviikkona kolme akatemian työntekijää pidätettiin epäiltyinä murhan valmistelusta.

Yksi pidätetyistä on akatemian vararehtori, joka on naimisissa akatemian entisen rehtorin kanssa. Basangova nimitettiin rehtoriksi vasta helmikuussa. Syyttäjänviraston mukaan akatemian kuljettaja, yksi pidätetyistä, otti huhtikuussa yhteyttä palkkamurhaajaan ja tarjosi tälle 300 000 ruplan (noin 6 800 euron) palkkiota. Kun selvisi, että Basangova on raskaana, palkkiota korotettiin 400 000 ruplaan (9 000 euroon).

Murhaaja teki yhteistyötä miliisin kanssa, ja lavastetun puukotuksen jälkeen hän ilmoitti tilaajille suorittaneensa tehtävän. Kun epäillyt luovuttivat rahat, miliisi pidätti heidät.

Uutistietojen mukaan miliisin kikka ei ole uusi. Ensin saadaan tieto palkkamurhan valmistelusta, sitten miliisi junailee naamioidun murhan, joka tarjoillaan viestimille kuohuttavana uutisena. Kun tilaaja maksaa rahat valemurhaajalle, miliisi on paikalla.

Murhan motiivista ei ole tietoa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.