sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Ministeri vaatii Vattenfallilta selitystä laiminlyönneistä

29.1.2007 23:00 | Päivitetty: 30.1.2007 16:53

Tukholma. Ruotsin elinkeinoministeri Maud Olofsson vaati voimayhtiö Vattenfallilta tiistaina selitystä laiminlyönneistä Forsmarkin ydinvoimalan turvallisuusjärjestelyissä. Maanantaina julkisuuteen tulleen raportin mukaan "Forsmarkin turvallisuuskulttuurin heikentyminen on vakava asia. Me edellytämme, että Vattenfall ottaa puutteet tosissaan", elinkeinoministerin valtiosihteeri Ola Alterå sanoi.

Myös ympäristöministeri Anders Carlgreniltä vaadittiin selityksiä Forsmarkista. "Ydinvoima menettää uskottavuuttaan, kun turvallisuusajattelu höltyy", kansanedustaja Ulrica Messing sanoi ja vaati ympäristöministeri Carlgreniä valtiopäivien puolustusvaliokunnan kuultavaksi. Saman kutsun sai myös Ruotsin ydinvoimaloiden turvallisuudesta vastaavan laitoksen SKI:n johto.

Carlgren katsoo, että Forsmarkin ydinvoimalan turvallisuutta on pakko parantaa. Juuri tällä haavaa muutoksia ei kuitenkaan olla tekemässä.

"Jos tiukemmat toimet osoittautuisivat tarpeellisiksi, en epäröi tehdä niin. Ja siinä tapauksessa olemme valmiit toimimaan hyvinkin nopeasti", Carlgren sanoi maanantai-illalla.

Carlgren kantaa hallituksessa vastuun ydinvoimaloiden turvallisuudesta ja valvonnasta. Hänen mielestään Forsmarkin turvallisuudessa oli jo viime kesänä suuria puutteita, kuten tuore sisäinen selvitys osoittaa.

Vihreiden ympäristövastaava Maria Wetterstrand vaatii voimayhtiö Vattenfallia vastuuseen Forsmarkin voimalassa paljastuneista puutteista. Hänen mukaansa myös Forsmark Kraftgruppin toimitusjohtajan Lars Fagerbergin pitäisi siirtyä syrjään.

Vasemmistopuolueen Kent Persson reagoi voimakkaammin tietoihin räikeistä puutteista ydinvoimalassa.

"Riippumatta siitä mitä mieltä on itse ydinvoimasta, tämä on päin helvettiä", hän totesi uutistoimisto TT:lle.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.