torstai 23.2.2012 | Aslak  Onnittele e-kortilla

Mubarak vaihtui uudistusvastaiseen marsalkkaan

12.2.2011 10:14

Master Sgt Jerry Morrison / AP

Sotamarsalkka Mohamed Hussein Tantawi.

Sotamarsalkka Mohamed Hussein Tantawi.

Kairo. Egyptin todellinen johtaja on toistaiseksi sotamarsalkka Mohamed Hussein Tantawi, 75. Hän on monen sodan veteraani, puolustusministeri ja eronneen presidentin Hosni Mubarakin pitkäaikainen liittolainen.

Tantawia pidetään yleisesti uudistusvastaisena. Yhdysvaltain diplomaatit arvioivat vuonna 2008, että hän ja Mubarak pyrkivät yhdessä säilyttämään valta-asetelmat entisellään.

"Heillä ei ole yksinkertaisesti energiaa, halua tai maailmankatsomusta minkään asian muuttamiseen", Yhdysvaltain suurlähetystö luonnehtii Wikileaksin paljastamassa muistiossa.

Tantawilla on kuitenkin hyvät yhteydet Washingtoniin. Yhdysvaltain puolustusministeri Robert Gates on keskustellut hänen kanssaan moneen otteeseen puhelimessa viime viikkoina.

Vaikka Yhdysvalloilla on epäilyjä Tantawin suhteen, häneen myös luotetaan. Sotamarsalkka on vihjannut aiemmin pitävänsä islamistit kurissa armeijan avulla.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.