sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Terroristien kynsistä pelastettiin Mumbaissa 610

29.11.2008 9:43 | Päivitetty: 29.11.2008 16:12

Gautam Singh / AP

Poliisien erikoisjoukko partioi Taj Mahal -hotellin edustalla Mumbaissa lauantaina.

Poliisien erikoisjoukko partioi Taj Mahal -hotellin edustalla Mumbaissa lauantaina.

Delhi. Mumbain kahdesta hotellista ja juutalaiskeskuksesta pelastettiin yhteensä 610 ihmistä, kertovat Intian turvallisuusviranomaiset.

Taj Mahal -hotellista tuotiin ulos 300 ihmistä, Oberoi-hotellista 250 ja juutalaiskeskuksesta 60 ihmistä.

Viranomaiset eivät kertoneet, kuinka moni pelastetuista oli terroristien panttivankina.

Oberoi-hotellissa oli asukkaana myös yksi suomalainen, joka onnistui pakenemaan hätäuloskäytävää pitkin hotellista hyökkäyksen alettua.

Intian Mumbain terroristi-iskuin uhriluvut tarkentuivat aamulla. Terroristien keskiviikkoiltana aloittamissa iskuissa kuoli yli 195 ihmistä, heistä 22 ulkomaalaista.

Lisäksi 370 ihmisen kerrottiin haavoittuneen. Intian viranomaisten mukaan uhriluku todennäköisesti nousee, sillä poliisin hallussa on yhä kuolleita, joita vasta kuljetetaan sairaaloihin.

Mumbain juutalaiskeskuksessa tehdyssä terrori-iskuissa kuoli ainakin kahdeksan israelilaista, kertoo maan ulkoministeriö. Lisäksi neljä israelilaista on kateissa.

Kuolleiden joukossa on keskusta johtanut rabbi ja hänen vaimonsa. Osa kuolleista löytyi sidottuna, ja ainakin kaksi naista oli tapettu jo tunteja ennen kuin kommandot hyökkäsivät keskukseen eilen.

Myös terroristeista on selvinnyt lisätietoja. Perjantai-iltaan mennessä yli kymmenen terroristia oli surmattu ja yksi pidätetty.

Intian merivoimat löysivät torstaina Mumbain rannikolta ajelehtimasta hylätyn troolarin, jonka kannelta löytyi kuollut mies kädet sidottuna. Miehen epäillään olleen aluksen kapteeni.

Viranomaiset epäilevät, että terroristit kaappasivat aluksen ja käyttivät sitä saapuakseen Intiaan. Alus oli matkalla Karachista Pakistanista. Sisäministeri Jaiprakash Jaiswalin mukaan myös pidätetty terroristi on pakistanilainen.

Pakistanin hallitus lupasi lähettää tiedustelupalvelunsa johtajan Intiaan avustamaan tapausten selvittämisessä.

Pakistanin presidentti Asif Ali Zardari lupasi, että Pakistan "reagoi nopeasti, mikäli löytyy todisteita, että iskuissa on mukana pakistanilainen ryhmä".

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.