tiistai 9.2.2010 | Raija, Raisa  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Nuoriso mellakoi jälleen Pariisissa

11.8.2009 13:28

Jacques Brinon / AP Photo

Ranskan mellakkapoliisi partioi nuorisomellakoiden ravistelemassa Bagnoletin lähiössä, Pariisissa.

Ranskan mellakkapoliisi partioi nuorisomellakoiden ravistelemassa Bagnoletin lähiössä, Pariisissa.

Pariisi. Nuoren miehen kuolemasta kirvonneet nuorisomellakat ovat ravistelleet Pariisin lähiötä. France Info -radion mukaan Bagnoletin lähiössä ammuttiin useita laukauksia tiistain vastaisena yönä.

Lisäksi useita henkilöautoja, yksi bussi ja roska-astioita sytytettiin tuleen. Nuoret myös heittelivät poliiseja kivillä. Kenenkään ei tiedetä kuitenkaan loukkaantuneen levottomuuksissa.

Mellakat saivat alkunsa sunnuntaina, kun 18-vuotias mies törmäsi moottoripyörällään betoniaitaan ja kuoli yrittäessään paeta poliisia. Mies oli liikkeellä kielletyn tyyppisellä moottoripyörällä, eikä hän totellut poliisin pysähtymismerkkejä vaan lähti pakoon.

Lähiön nuoret syyttävät turmasta poliiseja.

Vuonna 2005 samankaltainen tapaus johti yli kaksi viikkoa kestäneisiin nuorisomellakoihin, jotka levisivät Pariisin lähiöistä myös muualle maahan.

Korkea nuorisotyöttömyys, turhautuminen ja syrjintäkokemukset ovat jo pitkään aiheuttaneet jännitteitä lähiöissä, joiden asukkaista suuri osa on Afrikasta ja arabimaista saapuneita maahanmuuttajia.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.