torstai 9.2.2012 | Raija, Raisa  Onnittele e-kortilla

Olutspesialisti Michael Jackson on kuollut

30.8.2007 22:31 | Päivitetty: 30.8.2007 22:59

Liisa Takala

Michael Jackson vieraili Helsingissä usein.

Michael Jackson vieraili Helsingissä usein.

Olut- ja viskiasiantuntijana tunnetuksi tullut Michael Jackson kuoli varhain torstaiaamuna, kertoo The Morning Advertiser -verkkouutispalvelu. 65-vuotiaan Jacksonin tiedettiin sairastavan Parkinsonin tautia.

Jackson omisti yli kolmen vuosikymmentä oluiden ja viskien tutkimiseen ja hän kirjoitti aiheista useita kirjoja. Lisäksi hän isännöi omaa televisio-ohjelmaa The Beer Hunter. Jackson oli erityisesti belgialaisten oluiden ystävä ja hänen teoksensa The Great Beers of Belgium oli myyntimenestys. Niinikään olutharrastajien perusteos Suuri olutkirja on käännetty kymmenille eri kielille.

Jackson on vieraillut Suomessa useita kertoja Helsingin olutfestivaaleilla, viimeksi viime kesänä kunniavieraan ominaisuudessa. Hän kertoi pitävänsä erityisesti suomalaisesta sahdista.

"Sahti on maultaan uskomattoman monipuolinen ja maukas. Lisäksi sahti on mielestäni oluenteon historian puuttuva linkki Mesopotamian ja nykypäivän välillä. Sahti on ikään kuin lasillinen antropologiaa", Jackson totesi Helsingin Sanomien haastattelussa vuonna 2002.

Hänen kuvaillaan pitäneen yksityisyydestään, ja että hänen tietämyksensä oluista oli vailla vertaa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.