lauantai 21.11.2009 | Hilma  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Pelastakaa Lapset syyttää rauhanturvaajia lasten hyväksikäytöstä

27.5.2008 7:22 | Päivitetty: 27.5.2008 9:16

Britannian Pelastakaa Lapset -järjestö väittää joidenkin konfliktialueilla toimivien rauhanturvaajien ja avustustyöntekijöiden käyttävän paikallisia lapsia seksuaalisesti hyväkseen. Asiasta kertoi Britannian yleisradioyhtiö BBC.

Järjestön tutkimuksen mukaan hyväksikäyttöä on tapahtunut Norsunluurannikolla, eteläisessä Sudanissa sekä Haitissa. Tutkimuksessa oli mukana satoja lapsia.

Pelastakaa Lapset -järjestö kertoo muun muassa 13-vuotiaasta tytöstä, jonka kymmenen rauhanturvaajaa sieppasi, raiskasi ja jätti sen jälkeen vertavuotavana pellolle Norsunluurannikolla.

Järjestön mukaan tapausta ei ole tutkittu eikä sotilaita ole laitettu vastuuseen teoistaan.

Raportin mukaan myös monet avustustyöntekijät ovat syyllistyneet poikkien ja tyttöjen seksuaaliseen hyväksikäyttöön.

Järjestö pitää erityisen huolestuttavana sitä, että hyväksikäyttö jää usein huomaamatta, koska lapset ja heidän vanhempansa eivät uskalla kertoa tapahtuneesta. Siksi tekijät eivät saa myöskään rangaistusta.

"Lapsia seksuaalisesti hyväksikäyttävien joukko on pieni, mutta he käyttävät valtaansa väärin, eikä lapsilla ole mahdollisuutta kertoa tästä".

"He joutuvat kärsimään kaikessa hiljaisuudessa", Pelastakaa Lapset -järjestön Norsunluurannikon johtaja Heather Kerr sanoo BBC:n sivuilla.

Raportin perusteella Pelastakaa Lapset peräänkuuluttaa tehokkaampaa järjestelmää hyväksikäytöistä raportoimiseksi.

Muualla verkossa:

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.