sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Piilokamera paljasti albatrossien ruokailutavat

8.10.2009 19:54

National Institute of Polar Research

Albatrossit löytävät ruokansa seuraamalla miekkavalaita.

Albatrossit löytävät ruokansa seuraamalla miekkavalaita.

Albatrossien selkään kiinnitetty kamera todisti ensimmäisen kerran, että albatrossit hakevat ruokansa miekkavalaiden suusta.

Albatrossit ruokailevat kaukana avomerellä ja voivat viipyä ruoanhakumatkoillaan päiväkausia, joten suorat havainnot niiden ruokailutavoista ovat äärimmäisen harvinaisia. Tutkijat ovat tienneet suunnilleen mitä ne syövät, mutta eivät miten ne ruokansa löytävät.

Päästäkseen perille albatrossien ravinnonhankinnasta, brittiläiset ja japanilaiset tutkijat kiinnittivät mustakulma-albatrossien selkään huulipuikon kokoisen kameran. Kamera napsi kuvia kun albatrossi pyöri avomerellä, ja se poistettiin, kun lintu palasi pesälle. Lintujen ravinnonhakumatkat kestivät puolesta vuorokaudesta viiteen päivään.

Tutkijoiden aineisto koostui yli 28 000 valokuvasta. Ne osoittivat, että albatrossit seuraavat miekkavalasparvia ja syövät valaiden pintaan pelästyttämiä kaloja sekä tähteitä valaiden saaliista.

Albatrossien lyöttäytyminen miekkavalaiden matkaan selittää myös sen, mistä albatrossit löytävät nahkiaisia. Tutkijat ovat tienneet pitkään, että nahkiaiset kuuluvat albatrossien ruokavalioon, mutta eivät sitä, mistä ne nahkiaisia löytävät. Vastaus on, että albatrossit nokkivat niitä miekkavalaiden kyljistä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.