16.12.2009 17:16
Presidentti Tarja Halonen saapumassa YK:n ilmastokokoukseen Kööpenhaminassa.
Kööpenhamina. Presidentti Tarja Halonen sanoo olevansa vakuuttunut, että Kööpenhaminassa päästään yhteisymmärrykseen ja saadaan aikaan uusi ilmastosopimus. Suomen virallisen puheenvuoron YK:n ilmastokokouksessa keskiviikkoiltana esittänyt Halonen odottaa kokoukselta "uutta alkua".
"Kioton pöytäkirja kattaa vain yhden kolmanneksen päästöistä maailmanlaajuisesti. Tarvitsemme kaikkia mukaan. Uusi ilmastosopimus on saavutettavissa, ja olen vakuuttunut, että löydämme keinot jäljellä olevien näkemyserojen ratkaisemiseksi", Halonen sanoi.
"Koko maailma seuraa kokoustamme ja odottaa päätöksiä tässä ja nyt. Suomi on valmis tekemään oman osuutensa",
Halonen korosti, että Kööpenhaminassa on päästävä sopimukseen vähintään kolmesta asiasta: teollisuusmaiden päästövähennystavoitteista, kehitysmaille asetettavista velvoitteista ja kehitysmaiden ilmastotoimien rahoittamisesta.
"Teollisuusmaiden on sitouduttava kunnianhimoisiin päästövähennyksiin sekä keskipitkällä että pitkällä aikavälillä. Toiseksi, myös kehitysmaiden on annettava selkeä sitoumuksensa. Erityisesti nousevien talouksien on sitouduttava vähentämään päästöjensä kasvua. Kolmanneksi, oikea asenne on ehdottoman tärkeää, mutta ilmastonmuutoksen torjunta vaatii myös taloudellisia voimavaroja", hän sanoi.
Kehitysmaat tarvitsevat rahoitusta ilmastonmuutokseen sopeutumisessa heti, sillä muuten ne eivät pysty edes aloittamaan ilmastotoimiaan. EU on jo päättänyt rahoittaa kehitysmaiden ilmastotoimia 2,4 miljardilla eurolla vuosittain 2010-2012. Suomi puolestaan on luvannus osallistua tähän nopeaan rahoitukseen 110 miljoonalla eurolla kolmen vuoden aikana.
"Tarkoituksenamme on harkita tuen nostamista, kun sopimus astuu voimaan", Halonen lupasi.
"Tie Balilta Kööpenhaminaan on ollut pitkä ja kivinen. Me kaikki tiedämme käsissämme olevan tehtävän kiireellisyyden. Olemme täällä tehdäksemme lujan sitoumuksen ilmastonmuutoksen torjumiseksi ja ihmisen ja luonnon hyvinvoinnin turvaamiseksi. On aika sinetöidä sopimus", Halonen sanoi.
HS KÖÖPENHAMINASSATanskalta tulossa luonnosehdotus ilmastosopimukseksi 16.12.2009
HS KÖÖPENHAMINASSAKuunarin kannelta ilmastokokoukseen 16.12.2009
HS KÖÖPENHAMINASSAPoliisi hajotti satojen mielenosoituksen kokouskeskuksessa 16.12.2009
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi