sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Presidenttiehdokasta ei juurikaan tunneta Suomessa

10.12.2007 22:53

PIETARI. Venäjän presidenttipeli taisi päättyä Suomen kannalta "onnettomasti". Dmitri Medvedevillä ei ole samanlaisia Suomi-yhteyksiä kuin toisena varteenotettavana ehdokkaana mainostetulla varapääministerillä Sergei Ivanovilla, joka työskenteli aikanaan Helsingissä KGB-edustajana.

Helsingin Sanomat ei onnistunut jäljittämään maanantaina Suomesta ihmisiä, jotka olisivat olleet läheisesti tekemisissä Medvedevin kanssa.

Medvedev toimi 1990-luvun alussa lakiasiain neuvonantajana Vladimir Putinin johtamassa Pietarin ulkosuhteiden komiteassa. Putinin tapasivat monet suomalaiset, mutta tuolloin alle kolmikymppisestä alemman tason virkamiehestä Medvedevistä ei ole jäänyt selkeitä mielikuvia.

Yksi harvoja Medvedevin tavanneita on ulkoministeriön alivaltiosihteeri Markus Lyra, joka toimi 1990-luvun alussa Suomen pääkonsulina Pietarissa.

"Tapasin Medvedeviä silloin jonkun verran. Hän oli usein Putinin valtuuskunnan mukana, kun keskustelimme

suomalaisfirmojen ongelmista tai muista asioista. Erityisen relevanttia kerrottavaa ei minulla hänestä

kuitenkaan ole", Lyra sanoi.

Lyran mukaan Medvedev vaikutti länsisuuntautuneelta. "Hän tunsi meidän järjestelmäämme ja ymmärsi talousasioita."

Konsulttiyritys Eurofactsin hallituksen puheenjohtaja Anders Blom muistaa Medvedevin olleen valtuuskunnissa, joita hän tapasi 1990-luvun alussa käynnistäessään yrityksensä toimintaa Pietarissa. Blomin mielestä on merkillepantavaa, että Medvedeviltä puuttuu tausta turvallisuuselimissä.

"Venäjällä on yritetty viedä maata markkinatalouteen ja venäläiseen demokratiamalliin. Tämä nimitys sopii siihen."

Medvedev jatkoialma materinsa, Pietarin yliopiston oikeustieteellisen tiedekunnan palveluksessa opetustehtävissä aina vuoteen 1999, jolloin siirtyi Moskovaan.

Suomalaiset yliopistot tuntuvat laiminlyöneen yhteydenpidon tiedekuntaan, josta on valmistunut ehkä jo kaksi Venäjän presidenttiä.

"Yhteistyö on rajoittunut virallisiin vierailuihin. En muista Medvedeviä", sanoi Turun yliopiston oikeustieteellisen tiedekunnan dekaani Heikki Kulla.

Suomea enemmän Medvedev saattaa tietää Ruotsista. Virallisen elämäkerran mukaan hänellä oli Pietarin-vuosinaan harjoittelujakso Ruotsissa. Harjoittelun aihe oli paikallishallinnon järjestäminen länsinaapurissamme.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.