lauantai 11.2.2012 | Talvikki  Onnittele e-kortilla

Putinin tiikeri katosi

25.11.2009 17:47

Alexei Družinin / ap

Pääministeri Vladimir Putin auttoi asentamaan satelliittilähettimen siperiantiikerinaaraan kaulaan elokuussa 2008.

Pääministeri Vladimir Putin auttoi asentamaan satelliittilähettimen siperiantiikerinaaraan kaulaan elokuussa 2008.

VLADIVOSTOK. Siperiantiikerinaaras, joka tuli tunnetuksi vuoden 2008 elokuussa, kun Venäjän pääministeri Vladimir Putin auttoi asentamaan sen kaulaan satelliittilähettimen, on kadonnut. Asiasta kertoi keskiviikkona Maailman luonnonsäätiön Venäjän osasto.

Radiolähettimen vuoksi tuhannet kiinnostuneet saattoivat seurata viisivuotiaan tiikerin seikkailuja Putinin kotisivulla useiden kuukausien ajan.

Satelliittilähetin on mykistynyt jo syyskuun puolivälissä, eikä tiikeristä ole saatu mitään havaintoja sen jälkeen.

Yhteyden katkeamiseen voi olla useita syitä, Maailman luonnonsäätiön edustaja Vladimir Krever sanoi keskiviikkona.

On mahdollista, että lähettimen patterit ovat saattaneet mennä epäkuntoon, panta on voinut rikkoontua tai tiikeri joutua salametsästäjien uhriksi.

Tiikerin katoaminen tuli esille osana jupakkaa, jossa Venäjällä toimivat luonnonsuojelujärjestöt kiistelevät siperiantiikerikannan kohtalosta.

Salametsästäjät myyvät tiikerin osia perinteisen kiinalaisen lääketieteen palvelukseen. Venäjän itäosissa elävät siperiantiikerit ovat käymässä yhtä harvinaisemmiksi nimenomaan salametsästyksen vuoksi, luonnonsuojelijat sanovat.

Tiikerien määrä on pudonnut lähes puoleen vuodesta 1997, selviää Wildlife Conservation Society -nimisen luonnonsuojelujärjetön tiistaina julkaisemasta selvityksestä. New Yorkissa päämajaansa pitävän Wildlife Conservation Society sanoo, että sen havaintojen mukaan noin 24 000 neliökilometrin alueella elää nykyään vain 59 tiikeriä.

Laskelman mukaan koko Venäjällä olisi enää vain noin 300 siperiantiikeriä. Vuonna 2005 järjestö arvioi tiikereitä olleen noin 500.

1940-luvulla tiikereitä uskottiin olleen jäljellä enää 30 yksilöä, joten vuoden 2005 lukua pidettiin suurena saavutuksena. Tiistaina Wildlife Conservation Society kuitenkin varoitti, että uusimpien tietojen valossa tiikerin on edelleen erittäin uhanalainen.

Järjestöt ovat myös havainneet, että salametsästäjät toimivat entistä aggressiivisemmin ja käyttävät epäasiallisia metodeja sekä tiikereiden että lumileopardien tappamiseen.

Maailman luonnonsäätiön WWF:n mukaan Wildlife Conservation Societyn tiedot ovat vääriä. "On mahdollista, että tiikereiden määrä on vähentynyt kahdessa vuodessa, mutta se ei ole voinut tippua lähes puoleen", Vladimir Krever sanoi keskiviikkona AP:lle.

Kreverin mukaan Siperiassa on parin viime vuoden aikana ollut niin paljon lunta, että tiikereiden laskeminen on ollut erittäin hankalaa, eikä luotettavia tietoja niiden määrästä ole voitu saada.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.