18.5.2011 8:00
Viljelijät siivoavat kasvihuonetta räjähtäneistä vesimeloneista Danyangin kaupungissa itäisessä Kiinassa viime perjantaina.
Kiinalaiset viljelijät ovat ymmällään räjähtelevien vesimelonien takia. Jiangsun maakunnassa Itä-Kiinassa aareittain vesimeloneita on tuhoutunut räjähtelyn takia, kertoo BBC verkkosivuillaan.
Tiedotusvälineiden mukaan viljelijät ovat käyttäneet kasvua nopeuttavia aineita runsaasti saadakseen vesimelonit markkinoille ennen sesonkia ja hintojen laskua.
Asiantuntijoiden mukaan kemikaalien käyttö ei selitä sitä, miksi vesimelonit räjähtelevät myös viljelyksillä, joissa ei ole käytettyä kasvua nopeuttavia aineita.
Uutistoimisto Xinhuan mukaan 20 maanviljelijää käytti Japanista tilattuja siemeniä ja 10 ilmoitti vesimelonien tuhoutumisesta räjähtämällä.
Liu Mingsou kertoi uutistoimistolle, että kaksi kolmasosaa hänen sadostaan on tuhoutunut.
Liu sanoi käyttäneensä kasvua nopeuttavaa kemikaalia 6. toukokuuta ja seuraavan päivänä yli 180 vesimelonia räjähti.
Vesimeloneja 20 vuotta kasvattanut Wang Dehong puolestaan ihmettelee, miksi hän on myös kärsinyt räjähdyksistä, vaikka hän ei ole käyttänyt kasvua kiihdyttäviä kemikaaleja.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi