15.9.2010 15:45
Viviane Reding
Pariisi. Ranska on suuttunut romanikarkotusten yhdistämisestä toiseen maailmansotaan. EU:n oikeuskomissaari Viviane Reding viittasi romanien vainoamiseen natsi-Saksassa, kun hän arvosteli Ranskaa tiistaina.
"En olisi uskonut, että Euroopassa nähtäisiin vielä tällaista tilannetta toisen maailmansodan jälkeen", Reding sanoi kansainvälisten uutistoimistojen mukaan.
Presidentti Nicolas Sarkozyn kanslia pitää Redingin vihjausta järkyttävänä. Kanslian mielestä kiistelyn sijaan pitäisi käydä rauhassa vuoropuhelua.
"Tämä ei ole enää keskustelun herättämistä. Joitakin lausuntoja ei voida vain hyväksyä", presidentin edustaja sanoi nimettömänä.
Reding uhkasi Ranskaa oikeustoimilla, koska romaneja on kohdeltu hänen mukaansa lainvastaisesti. Komissio ilmaisi keskiviikkona tukensa oikeuskomissaarin kannalle.
Ranska lennätti lisää romaneja Bukarestiin 14.9.2010
EU-komissio uhkaa Ranskaa oikeustoimilla romaniasiassa 14.9.2010
EU-parlamentti: Ranskan keskeytettävä romanikarkotukset 9.9.2010
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi