sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla

Republikaanit yrittävät kaataa terveysuudistusta lisäysvyöryllä

21.3.2010 17:32

Washington. Yhdysvaltain terveydenhuoltouudistuksella on edessään vielä kivinen tie, vaikka kongressin edustajainhuone sen sunnuntai-iltana hyväksyisikin. Republikaanit nimittäin vannovat kaatavansa uudistuksen senaatissa tulevalla viikolla.

Texasin senaattori John Cornyn paljasti sunnuntaina, että puolue aikoo tehdä senaatissa lakiin jopa satoja lisäysehdotuksia, joiden läpikäynti veisi runsaasti aikaa ja jotka voisivat vaatia taas uutta kierrosta edustajainhuoneessa.

Senaatin puhemiehenä toimiva varapresidentti Joe Biden voi kuitenkin keskeyttää lisäysten läpikäynnin, jos hän tulkitsee ne viivyttelytaktiikaksi.

Republikaanit aikovat myös haastaa demokraattien käyttämän menettelytavan eli ns. budjetin yhteensovittamissäännön, jonka vuoksi lain läpimeno vaatii vain yksinkertaisen enemmistön. Sääntö on käyttökelpoinen vain, jos demokraatit pystyvät osoittamaan, että lainkohdilla on budjettivaikutuksia. Juuri tämän seikan republikaanit yrittävät kiistää.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.