sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Reutersin kuvaaja kärähti valokuvan vääristelystä

7.8.2006 9:30 | Päivitetty: 7.8.2006 17:15

REUTERS

Ylemmän kuvan yleisilmettä on tummennettu. Lisäksi savupatsaiden muotoja on muutettu kloonaamalla, joka näkyy esim. vasemman savupatsaan yläreunassa näkyvistä identtisistä muodoista. Alempi kuva on käsittelemätön.

Ylemmän kuvan yleisilmettä on tummennettu. Lisäksi savupatsaiden muotoja on muutettu kloonaamalla, joka näkyy esim. vasemman savupatsaan yläreunassa näkyvistä identtisistä muodoista. Alempi kuva on käsittelemätön.

Lontoo. Uutistoimisto Reuters ilmoitti maanantaina, ettei se enää käytä libanonilaisen freelancevalokuvaajan Adnan Hajjin valokuvia. Hajj on kuvannut Reutersille vuodesta 1993 lähtien.

Potkut tulivat, kun viikonvaihteessa kävi ilmi, että Hajj oli vääristellyt Libanonin pommituksesta ottamiaan kuvia.

Useat internetsivustot  ehtivät julkaista lauantaina otetun kuvan, jonka yleisilmettä oli tummennettu ja jossa kaupungin yllä näkyviä savupatsaita oli suurennettu.

Kuvan aitoutta alettiin heti epäillä valokuvaajien ja graafisen alan ammattilaisten blogeissa ja internetin keskustelupalstoilla.

"Savu ei yksinkertaisesti sisällä tämänkaltaisia symmetrisiä muotoja", Charles Johnson kirjoitti blogissaan. Adnan Hajj kiisti tahallisesti manipuloineensa kuvaa. "Hän sanoi yrittäneensä poistaa pölyn jälkiä ja tehneensä virheitä huonon valaistuksen takia", Reutersin viestintäpäällikkö Moirea Whittle kertoi. ”Tapaus rikkoo vakavasti Reutersin standardeja, emmekä tule enää käyttämään hänen kuviaan.”

Tietokoneiden kuvankäsittelyohjelmat mahdollistavat valokuvien muuntamisen paljon helpommin kuin aikaisemmen oli mahdollista laboratoriossa.

Tämä on horjuttanut kuvien uskottavuutta ja saanut varpailleen tiedotusvälineet, joille uutiskuvan luotettavuus on elintärkeä. Erityisen herkkiä kaikenlaiselle manipuloinnille ollaan Yhdysvalloissa.

Charlottessa Pohjois-Carolinassa ilmestyvä sanomalehti Charlotte Observer erotti heinäkuun lopulla valokuvaajansa Patrick Schneiderin, koska tämä oli muuttanut tulipaloa sammuttavan palomiehen taustalla olevan taivaan väriä.

Lehden kuvapolitiikan mukaan alkuperäisen valokuvan värejä ei saa millään tavalla muuttaa. Schneider itse  sanoo, että hän halusi vain palauttaa taivaan oikean värin.

Hän oli alivalottanut kuvan hillitäkseen auringon loistetta vastavaloon otetussa kuvassa. Tuloksena oli ruskeanharmaa taivas, vaikka se kuvaajan mukaan oli kirkkaan oranssi.

Helsingin Sanomien vastaava päätoimittaja Janne Virkkunen pitää olennaisena, että lehdessä julkaistavien kuvien aitouteen voi luottaa.

"Lukijan on voitava luottaa valokuvaajan ammattitaitoon siinä, että tämä ei vääristä eikä dramatisoi todellisuutta. Ehdoton sääntö on, että kuviin ei lisätä mitään elementtejä." "Jos kuvia on manipuloitu kuvitustarkoituksessa, se ilmoitetaan aina kuvatekstissä. Uutiskuvia ei manipuloida."

Virkkunen muistuttaa, että ennen lehtien painotekniikka oli niin huono, että se vääristi kuvia.

"Silloin asiasta ei juuri keskusteltu." Nyt kuvankäsittelymetodit ja painokoneet ovat parantuneet, mikä antaa uusia mahdollisuuksia valokuvaajille ja kuvan katsojille.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.