16.4.2009 8:13 | Päivitetty: 16.4.2009 8:26
Merirosvojen hyökkäysten odotetaan laantuvan Somalian rannikolla kuun lopulla. Alueella on ollut tyyntä huhtikuun alusta lähtien, ja säiden ennustetaan suosivan rosvousta enää kahdesta kolmeen viikkoa.
Merirosvot ovat kaapanneet kymmenen laivaa viime viikkoina. Rosvojen hallussa on kaikkiaan lähes 20 alusta ja panttivankina 300 merimiestä.
Rahtilaivoja yritetään kaapata entistä kauempana Somaliasta, koska ulkomaiset sotalaivat ovat lisänneet valvontaa Adeninlahden reitillä.
Yhdysvaltojen mukaan merirosvouksen kitkemiseksi on lisättävä edelleen kansainvälistä yhteistyötä. Ulkoministeri Hillary Clinton sanoi keskiviikkona, että merirosvoja ja heidän tukijoitaan vastaan on toimittava toimittava nopeasti ja päättäväisesti.
Clintonin mukaan tavoitteena pitää olla rosvojen kaappaamien laivojen vapauttaminen sekä rikollisesti ansaittujen rahavarojen jäädyttäminen.
"Merirosvot ovat rikollisia, merien aseistautuneita (rikollis)jengejä. Iskujen suunnittelijat pitää pysäyttää ja iskujen tekijät tuoda oikeuden eteen", Clinton sanoi.
USA tuo merirosvon tuomittavaksi New Yorkiin 17.4.2009
Somalian merirosvot syyttävät rikkaita maita ryöstökalastuksesta 16.4.2009
Merirosvot muuttivat taktiikkaansa 15.4.2009
Somalian merirosvot Obamalle: Aiomme kostaa 15.4.2009
Somalian merirosvot kaappasivat kaksi uutta alusta 14.4.2009
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi