sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Suomi valmis lisäämään köyhien maiden ilmastoapua

11.12.2009 1:07

tony Karumba / afp

Koululainen kantoi elokuussa vesipulloa, jonka hän täytti kuivuneesta joesta Nanyukissa Keniassa. Ankara kuivuus koetteli maata myös tänä vuonna.

Koululainen kantoi elokuussa vesipulloa, jonka hän täytti kuivuneesta joesta Nanyukissa Keniassa. Ankara kuivuus koetteli maata myös tänä vuonna.

BRYSSEL. Suomi on valmis lisäämään osuuttaan köyhille maille maksettavasta pika-avusta ilmastonmuutoksen torjuntaan.

Pääministeri Matti Vanhanen kertoi Brysselissä, että Suomi voi olla "joustava omassa tarjouksessaan". Vanhanen ei kuitenkaan kertonut, paljonko Suomi voi nostaa tarjoustaan.

Nyt Suomi on luvannut sata miljoonaa euroa pika-apua 2010–2012.

EU-puheenjohtajamaan Ruotsin pääministeri Fredrik Reinfeldt kerää jäsenmailta tarjouksia vapaaehtoisesta pika-avusta kehitysmaille. Rahankeruu jatkuu läpi yön.

Vanhasen mukaan ensimmäinen tarjouskierros ei ole tuonut vielä tarpeeksi rahaa pottiin. Arvioiden mukaan teollisuusmaiden pitäisi maksaa kehitysmaille 5–7 miljardia euroa vuodessa 2010–2013. Tästä EU:n osuus on noin kolmannes.

EU:n huippukokous ilmoittaa tänään, paljonko rahaa on saatu kasaan.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.