17.7.2006 13:06 | Päivitetty: 18.7.2006 16:05
Indonesian punaisen ristin työntekijät kantoivat tsunamin uhria Pangandaran rannalta tiistaina.
Pangandaran. Indonesian Jaavalle maanantaina iskeytynyt tsunami vaati yli 300 ihmisen hengen. Tiistaina alkuillasta viranomaiset arvioivat uhrien määräksi noin 340, ja luvun pelättiin yhä kasvavan.
Pelastustyöntekijät etsivät edelleen eloonjääneitä ja kadonneita. Satojen kerrotaan loukkaantuneen ja kymmenettuhannet ovat joutuneet jättämään kotinsa.
Kuolonuhrien joukossa on kuuden maan kansalaisia, joista yksi on ruotsalainen, yksi ranskalainen, kaksi hollantilaista ja neljä japanilaista, kertoivat tiedotusvälineet. Kahta ruotsalaista lasta etsitään edelleen. Heidän isänsä loukkaantui ja joutui sairaalaan.
Tsunamialueella on ollut hyökyaallon iskiessä myös muutamia suomalaisia. Ulkoministeriön tiedossa oli, että seudulla liikkui muutamia omatoimisia matkailijoita. Heihin on saatu yhteys ja he ovat kunnossa. Kaikkiaan Jaavalla on noin parisataa suomalaista.
Helsingin Sanomat tavoitti Jaavalla työmatkalla olleen suomalaismiehen maanantaina. ”Seison täällä kukkulalla paikallisten kanssa eikä täällä tietääkseni ole muita suomalaisia”, hän kuvaili väkijoukon keskeltä.
Mies kertoi olleensa keskipäivällä paikallista aikaa palaamassa moottoripyörällä Pangandaraniin uimarannalta, kun vastaan ryntäsi paniikissa pakeneva väkijoukko.
”En nähnyt aaltoa, vaan ihmisten tsunamin”, hän kertoi.
Mies pakeni rannalta kukkuloille väkijoukon mukana. Hänen tietojensa mukaan hotelli, jossa hän asui, oli veden alla.
Tsunamin aiheutti 7,7 richterin suuruinen maanjäristys, jonka keskus sijaitsi Intian valtameressä 38 kilometrin syvyydessä, 240 kilometriä Jaavan saarelta lounaaseen.
Järistys sattui hieman ennen yhtätoista Suomen aikaa. Järistys tuntui minuutin ajan Jakartassa ja se heilutti keskustan korkeita toimistorakennuksia tuntuvasti.
Sen seurauksena pienempiä aaltoja iski myös Balille sekä Australian Joulu- ja Kookossaarille.
Intia varoitti tsunamista Andamanin ja Nicobarin saarilla, jotka sijaitsevat lähellä Indonesiaa.
Silminnäkijät kuvailivat el-Shinta-radiokanavalle veden paenneen rannalta puoli tuntia ennen aallon iskua. Ilmiö on tyypillinen tsunamille.
”Näin kalojen hyppivän hiekalla – – Myöhemmin aalto nousi kuin musta seinä”, Miswan-niminen silminnäkijä kuvaili.
Vuoden 2004 tsunamin syvästi järkyttämät jaavalaiset pysyivät kukkuloilla vielä illan pimettyä, useita tunteja tsunamin iskemisen jälkeen.
Vuoden 2004 tsunami iski pahiten Indonesiaan. Kaikkiaan aalto tappoi yli 230 000 ihmistä.
Sen jälkeen tsunameista varoittava järjestelmä hankittiin Sumatran saarelle. Jaavalla, jossa voimakas maanjäristys tappoi viimeksi seitsemän viikkoa sitten tuhansia ihmisiä, järjestelmää ei ole.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi