sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Tutkija: Afganistanin Karzai on tuleva maanpakolainen

21.6.2010 21:30

S. Sabawoon / Reuters

Afganistanin presidentti Hamid Karzai odotti Tanskan pääministeri Lars Lokke Rasmussenin saapumista presidentin palatsiin maanantaina Kabulissa.

Afganistanin presidentti Hamid Karzai odotti Tanskan pääministeri Lars Lokke Rasmussenin saapumista presidentin palatsiin maanantaina Kabulissa.

Aleksanteri-instituutin tutkija Markku Kangaspuro ennustaa, että Afganistanin presidentti Hamid Karzai joutuu pakenemaan maasta, kun Yhdysvaltain joukot vetäytyvät Afganistanista. Yhdysvallat on tukenut Karzaita näyttävästi vaalivilppisyytöksistä ja tämän velipuolen epäillyistä huumebisneskytköksistä huolimatta.

"Hänelle joudutaan varmasti kansainvälisen uskottavuuden takia tarjoamaan turvapaikka ja tarvittava elanto ulkomailla", Kangaspuro sanoo.

HS selvitti maanpakoon lähteneiden entisten hallitsijoiden vaiheita paon jälkeen. Ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watchin tiedotusjohtaja Reed Brodyn mukaan maita, joissa rikoksiin syyllistyneet hallitsijat voivat välttyä syytteiltä, on entistä vähemmän.

Tyrannit pakenevat yleensä maihin, joissa demokratia ja ihmisoikeudet ovat heikoissa kantimissa, mutta myös niin kutsutut kypsät demokratiat, kuten Ranska ja Britannia, ovat tarjonneet turvapaikkoja. Useiden tyrannien pakomatka on alkanut Yhdysvaltojen avulla.

Ennen syrjäytetyt johtajat saattoivat paeta rauhassa rahoineen ja elää vaurasta elämää ystävällismielisessä maassa. Nykyään kysymys johtajan saattamisesta oikeuden eteen nousee aina pöydälle, kun diktaattorin valta murtuu.

"Mikä oli normaalia 15 tai 20 vuotta sitten, ei ole enää hyväksyttävää. Se luo päänsärkyä [turvapaikkoja tarjoaville maille]", Brody sanoo.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.