17.4.2006 8:54
Mediatutkija, filosofian tohtori Turo Uskali sanoo, että pitkän ajan kuluessa jakelulogistiikalla on varmasti merkitystä. Internetin jakeluväylät ovat varsin edullisia. Toisaalta sanomalehtien kuolemaa on ennustettu jo pitkään, mutta yhä ne ovat olemassa.
Uskali muistuttaa, että internetin ja laajakaistan läpimurto koskee lähinnä länsimaita ja eräitä muita teollistuneita maita. Esimerkiksi Etelä-Koreassa luettiin jo viime vuonna enemmän uutisia internetistä kuin sanomalehdistä. Etelä-Korea kulkee laajakaistayhteyksien määrissä maailman kärjessä Yhdysvaltojen edellä.
Pohjoismainen mediamaisema eroaa tietysti pohjoisamerikkalaisesta. Yhdysvalloissa esimerkiksi alueelliset kaupalliset tv-uutislähetykset ovat tärkeitä.
"Suomessa lehdistön, etenkin aluelehdistön rooli on edelleen vahva. Toisaalta uusi teknologia ja etenkin nuorten muuttuvat mediankulutustottumukset voivat tuoda nopeastikin yllätyksiä ja uusia kilpailijoita", Uskali pohtii.
Talousvaikutukset riippuvat Uskalin mukaan siitä, millä tavoin mediatalot kykenevät reagoimaan ympäristön muutoksiin.
" Joka tapauksessa mediayritysten voittomarginaalit hupenevat, kun kilpailu mainosrahasta kiristyy. Jalkoihin jäävät ne mediatalot, jota eivät kykene sopeutumaan uuteen, muuttuneeseen kilpailutilanteeseen."
Stanfordin yliopiston huhtikuussa järjestämässä konferenssissa esitettiin arvioita, että Kaliforniassa radio ja televisio ovat myös vaaravyöhykkeessä. Nopea internetmedia syö television kakkua. Verkkoblogit ja Googlen kaltaiset hakukoneet edustavat media-alan tulevaisuutta.
Toisaalta Uskalin mukaan televisioyhtiöt ovat alkaneet panostaa internetaineistoon, joten niiden kokonaisosuus ei välttämättä pienene.
Suurilla televisioyhtiöillä on ylivoimaiset taloudelliset resurssit ja ennen kaikkea ohjelma-arkistot. Samaan tapaan perinteiset uutisorganisaatiot ovat edelleen kärjessä internetin uutissisällön tuottajina. Sanomalehdet varautuvat muutokseen tuottamalla painetusta lehdestä verkkoon näköislehtiä.
Uskali arvioi, että kilpailussa menestyvät parhaiten ne, jotka kykenevät tuottamaan mahdollisimman monia kiinnostavia sisältöjä. Menestyjiä voivat olla myös erikoistujat. Lisäksi paikallisuutisoinnilla on varmaan tulevaisuutta, oli sen mediamuoto mikä tahansa.
Interaktiivisuus eli yleisön saaminen mukaan jopa uutistuotantoon avaa kiinnostavia uusia mahdollisuuksia. Toisaalta esimerkiksi Los Angeles Timesin kansalaisjournalistinen kokeilu viime vuonna ei onnistunut.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi