sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Työpaineet lisäävät nuorten naisten sydänriskejä

10.5.2010 8:52

Kovat työpaineet voivat käydä alle viisikymppisten sairaanhoitajien sydämille, tuore tanskalaistutkimus osoittaa. Sama yhteys on havaittu myös miehillä.

Tutkimus perustuu yli 12 000 naispuolisen sairaanhoitajan seurantaan, joka alkoi vuonna 1993. Vuoteen 2008 mennessä 580 hoitajaa oli tarvinnut sairaalahoitoa iskeemisten sydänoireiden takia.

Hoitajat, joiden mielestä heidän työnpaineensa olivat jonkin verran liian suuria sairastuivat neljänneksen todennäköisemmin ja kohtuuttomia paineita kokevat puolet todennäköisemmin kuin naiset, jotka pitivät paineitaan sopivina. Tarkemmassa analyysissa sydäntautiriski kuitenkin rajoittui alle 51-vuotiaisiin naisiin ja pieneni, kun tupakointi ja muut elintavat huomioitiin.

Tulokset eivät paljasta, miksi työpaineet rasittaisivat vain nuorempien sydämiä, mutta samansuuntaisia havaintoja on tehty aiemminkin. Mahdollisesti sydänvaivoille alttiit vaihtavat alaa tai iän myötä työpaineisiin liittyvät riskit jäävät muiden riskitekijöiden varjoon, tutkijat pohtivat.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.