sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

USA torjuu rypälepommien kiellon

23.2.2007 23:40

Washington. Yhdysvallat torjui perjantaina kansainväliset vaatimukset rypälepommien käytön lopettamisesta. Yhdysvaltojen ulkoministeriön tiedottaja Sean McCormackin mukaan rypälepommeilla "on sijansa ja käyttötarkoituksensa" sotakalustotarvikkeiden joukossa.

Oslossa perjantaina pidetyssä kansainvälisessä kokouksessa päästiin laajaan yhteisymmärrykseen rypälepommien kieltämisestä. Mukana olleista 49 maasta 46 allekirjoitti julkilausuman, jonka mukaan neuvottelut näiden pommien kiellosta aloitetaan ensi vuonna.

McCormackin mukaan rypälepommeilla on sijansa, kunhan ne ovat teknologialtaan oikeanlaatuisia ja kun niitä käytetään määräysten mukaisesti.

Yhdysvallat ja Israel eivät osallistuneet Oslon kokoukseen. Edustettuina olleista maista Japani, Puola ja Romania kieltäytyivät allekirjoittamasta julkilausumaa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.