perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Unicef: Manga-sarjakuvissa yhä lapsipornoa

11.3.2008 12:56

Tokio. YK:n lastenjärjestö Unicef arvostelee Japania lapsipornon hallussapidon sallimisesta. Suurista teollisuusmaista vain Japani ja Venäjä eivät ole kieltäneet lapsipornon hallussapitoa.

"Japani on jäänyt vaille kontrollia – – minkä takia lapset täällä ja ympäri maailman kärsivät sukupuolisesta hyväksikäytöstä lapsipornon takia", Unicef muistutti tiistaina aloittaessaan kampanjansa Japanissa.

Hallitseva liberaali-demokraattinen puolue on luvannut harkita lapsipornon hallussapidon kieltämistä.

Japanin Unicefin mukaan lapsipornoa näkee edelleen manga-sarjakuvissa, piirrosfilmeissä ja tietokonepeleissä, vaikka lapsipornomateriaalin tuotanto ja kauppa on kielletty. Lisäksi valokuvakirjoja ja DVD-levyjä niukkapukeisista lapsista on kaupan myymälöissä ja internetissä.

"Viestimet kertovat lapsipornotapauksista liki päivittäin – – Satoja tapauksia päätyy oikeuteen, mutta se on vain jäävuoren huippu", sanoo Unicef.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.