19.9.2010 23:40
Sdp:n puheenjohtajan Jutta Urpilaisen mielestä Ruotsin vaalituloksesta voi vetää sen johtopäätöksen, että Suomessakin politiikan suunta muuttuu vain sosiaalidemokraatteja äänestämällä.
"Ääni populistiselle protestipuolueelle on puoli ääntä oikeistohallitukselle. Näinhän tämä näyttää meilläkin menevän", Urpilainen sanoi STT:lle sunnuntai-iltana.
Urpilaisen mukaan liittoutuminen laitavasemmiston ja vihreiden kanssa söi ilmeisesti myös demareiden kannatusta. Pääministeri Fredrik Reinfeldt hämärsi hänen mielestään kampanjassaan puolueiden välisiä eroja ja käytti hyvin sosiaalidemokraattista retoriikkaa.
Oikeistohallitus pyrki Urpilaisen mukaan myös esiintymään "demariopposition oppositiona" sen sijaan että olisi keskittynyt ratkaisemaan maan ongelmia.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi