keskiviikko 10.2.2010 | Ella, Elina  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Vanhanen: Suomalaisten osallistuminen Darfurin operaatioon epätodennäköistä

1.8.2007 12:22 | Päivitetty: 1.8.2007 16:20

Pääministeri Matti Vanhanen (kesk) totesi iltapäivällä, että suomalaisten joukkojen osallistuminen Darfurin rauhanturvaoperaatioon on epätodennäköistä. Vanhasen mukaan Suomella on pulaa resursseista rauhanturvatoiminnassa, joten YK:n operaatioon ei voida osallistua.

Suomella on EU:n taisteluosasto mukaan lukien jo noin tuhat henkeä kiinni erilaisissa operaatioissa. Tätä määrää ei voida kasvattaa, joten Darfurin operaatioon osallistuminen edellyttäisi jonkin muun operaation supistamista.

EU:n taistelujoukkojen osana suomalaissotilaita voidaan Darfurissa Vanhasen mukaan nähdä, mutta asiasta on ensin päätettävä unionissa.

Puolustusministeriön viestintäjohtaja Jyrki Iivonen sanoi aiemmin tänään, että on mahdollista, että Darfurin rauhanturvajoukoissa nähdään myös suomalaisia sotilaita. Iivosen mukaan asiasta ei ole vielä tehty minkäänlaista päätöstä, mutta sitä selvitetään.

Puolustusministeri Jyri Häkämies (kok) on lomalla ulkomailla eikä keskiviikkona ollut tiedotusvälineiden tavoitettavissa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.