tiistai 7.2.2012 | Riku  Onnittele e-kortilla

Vanhanen: Suomi pysyy tasapuolisena

10.8.2008 8:38 | Kommentit

PEKING. Suomen ei pidä etsiä syitä tai syyllisiä Etelä-Ossetian konfliktissa, sanoi pääministeri Matti Vanhanen (kesk) sunnuntaina.

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov on aiemmin antanut tv-haastattelussa ymmärtää, että Suomi olisi epäsuorasti tukenut Venäjän toimia konfliktissa.

"Pyrimme Etyjin puheenjohtajamaana tietysti olemaan äärimmäisen tasapuolisia tässä tilanteessa. Ensisijainen velvollisuutemme on sovittelu, että konflikti saataisiin tulitauon asteelle ja sitten neuvottelut käyntiin", Vanhanen sanoi Pekingissä, jossa hän on seuraamassa olympialaisia.

Lehdistötapaamisessa Vanhanen luonnehti konfliktia sanoilla "Georgiassa ja Etelä-Ossetiassa oleva sotatila, jossa Venäjä on osallisena."

Georgian presidentti Mihail Saakašvili sanoi CNN:n haastattelussa maansa olevan nyt samassa tilanteessa kuin Suomi talvisodassa 1939. Vanhanen kommentoi näkemystä sanoen:

"En lähde luonnehtimaan tämän konfliktin syitä tai syyllisiä. Eikä myöskään pitäisi tässä suhteessa tehdä vertailuja ainakaan Suomen puolelta. Jokainen tilanne on aina erilainen."

Vanhasen mukaan hänen ei tarvitse konfliktin vuoksi keskeyttää viikon olympiamatkaansa. Pääministeri sanoi olevansa jatkuvasti yhteydessä tasavallan presidenttiin ja ulkoministeriöön, jonka vastuulla Etyjin puheenjohtajuuden hoitaminen on.

Pekingissä paikalla on myös monia muita valtiotason johtajia alkaen Yhdysvaltain presidentti George W. Bushista. Bushin ja Vanhasen on määrä seurata sunnuntai-iltana samassa aitiossa Yhdysvaltain ja Kiinan välistä koripallo-ottelua.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.